Yevkurov ekstremizmle mücadele hakkında konuştu

İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov ekstremizmle mücadele hakkında konuştu.

Vesti Kavkaza’ya konuşan Yevkurov, yaptığı açıklamada, gençlerin örnek alacağı kişilerin, yabancı yerlerden gelen ve ektremizmi İnguşetya’da yayan kişiler değil, ebeveynler ve öğretmenler olması gerektiğini söyledi.

Yevkurov “Üstelik geleneklerimize göre kişinin tavsiye almak için yabancı kişilere gitmesi, soyuna, ailesine karşı büyük bir saygısızlıktır” dedi.

Yevkurov’a göre, ekstremizmle mücadelede, din idaresi ve aileler birlikte çalışmalı. Yevkurov “Aklı başında insanlar Taliban, El-Kaide, Suriye muhalefeti ve bu tanrısızların (IŞİD) ne amaçla ve nerelerden fonlanarak kurulduğunu biliyor. Gençlerimizin de bunu anlaması gerek. Ben bu örgütü ‘İslam Devleti’ olarak isimlendiremem. Çünkü bu İslam’ı lekelemek olur. İnternette Kafkasya Emirilği’nin IŞİD’e biat ettiğiyle ilgili bir çok video var. Fakat biz biliyoruz ki, Kafkasya Emirliği’nde IŞİD’e biat etmeyen gruplar da mevcut. Çünkü Kafkasya Emirliği ve IŞİD hedefler konusunda bir mütekabiliyet taşımıyor” açıklamasında bulundu.

Yevkurov’a göre, IŞİD’in Rusya için bir tehdit olduğu doğru ama Rusya IŞİD’i engelleyebilecek güçte.

Yevkurov İnguşetya’nın gençler arasında ekstremizmle mücadelede kapsamlı bir çalışma yürüttüğünü belirtti.

Yevkurov, yürütülen çalışmalarla ilgili olarak şunları söyledi: “Birinci hedefimiz, ekstremizmi önlemek. Bu en çok önemsediğimiz nokta. Beşinci sınıftan itibaren din derslerinde çocuklara dini ekstremizmin ne olduğunu, sonuçlarının ne olacağını, aynı zamanda her türlü ekstremizmin terörizmi doğurduğunu anlatıyoruz. Genel olarak şu anda, Kuzey Kafkasya’daki durumu ele alacak olursak, ekstremist ve teröristlerin çoğunluğu işe önce dine yönelerek başladı. Bundan dolayı çocuklara, aslında dinin nelere engel olduğunu, cinayet, patlama, milletler arası veya dinler arası nefretin kızıştırılmasını yasakladığını gösteriyoruz. Tüm dinler, buna İslam da dahil, sadece barışçıl çözümü tavsiye ediyor. İkincisi, tüm üniversitelerde ve devlet kurumlarında davet üzerine gidip vaaz veren bir grup oluşturduk. Üçüncüsü, televizyon ve gazetelerde mevcut durumdan endişeli olan gençlerin soruları üzerine ciddi çalışmalar yürütülüyor”.

Sivil Toplum Kuruluşlarının faaliyetlerinden de kısaca bahseden Yevkurov, öldürülen ve haklarında ekstremist faaliyet yürütmek suçundan yargılananların aileleri ve yakınları ile de görüşmelerin yapıldığını açıklamalarına ekledi.