Yevkurov’dan “Kur’an kararı”na kınama

İnguşetya başkanı Yevkurov Kur’an ayetleriyle ilgili mahkeme kararını kınadı.

İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov, Kadirov’un ardından Yujno-Sahalinski şehir mahkemesinin Kur’an ayetlerinin ekstremist olarak tanınmasıyla ilgili kararını kınadı.

Bölge başkanı hiddetine sebep olarak, böylesine düşünülmeden alınan kararların milyonlarca Rusya Müslümanının duygularına hakaret edişini değil, İncil, Tevrat ve diğer kutsal kitaplarla ilgili de bu tür kararların alınabileceğini gösterdi.

Galgayche haber sitesine göre, İnguşetya Başkanlığı basın sözcülüğünde yer alan mesajın son satırları Rusya siyasi aklının propagandasını yapıyor.

Yevkurov’un yayımladığı kınama yazısı şu şekilde:

Esselamu aleyküm, değerli dostlar!

Rusya her zaman için, yapmacık bir demokrasinin değil, gerçek barışın yurdu olmuştur. Rusya her zaman dinler arası barış ve uzlaşı örneği olmuştur.

Yujno-Sahalinsk şehir mahkemesinin “Dua ve İslam’daki Önemi” kitabını ekstremist materyal olarak tanınma kararını kınıyorum. Bu kararı tüm inananların kınaması gerekir, çünkü yarın bu tür düşüncesizce kararların İncil, Tevrat ve diğer kutsal kitaplarla ilgili de ortaya çıkmayacağının garantisi yok.

İnanıyorum ki, Rusya Başsavcılığı ve Yüksek Mahkeme bu kararın öncüleriyle ilgili gereken tedbirleri alacaktır. Sivil ve din adamı papaz yardımcısı Andrey Kurayev’in, yerel mahkemelerin dini materyalleri ekstremist olarak nitelendirme haklarının olmaması gerektiği yönündeki konuşmasını desteklememek mümkün değil.

Sayın Kurayev’e, şehir ve ilçe mahkemelerinden dini literatürü analiz yetkisinin alınması gerektiği konusunda kesinlikle katılıyorum. Böyle bir kararı almak için bu konuda çok çalışmış olmak gerekir. Çok milletli ve çok dinli bu ülke, herhangi bir savcı veya hakimin cehalet ve önyargısına teslim edilmemeli.

Ülkemizin canlandığı, dünya politikasında liderliğini yeniden aldığı, Taliban, El Kaide, IŞİD gibi uluslararası terör grupları konusunda doğrudan sorumlu olan küresel saldırgana, yani ABD ve müttefiklerine karşı durduğu günümüzde, bizlerin dinler arası ve milletler arası konularda oldukça dikkatli olmamız gerekiyor.

Tüm Rusyalıları, aynı zamanda İnguşetya vatandaşlarını provokasyonlara teslim olmamaya, Yujno-Sahalinski şehir hakimi Natalya Perçenko ve savcı Tatyana Bilobrovets gibilere, Yaradanın akıl vermesi için dua etmeye çağırıyorum.

Yunusbek Yevkurov,

İnguşetya Başkanı