Amatör Çerkes sinemacılar Cannes yolunda

Adıgey Cumhuriyetinden akademisyen ve doktor iki arkadaşın filmi Cannes Film Festivalinde yer alacak.
Akademisyen Tembot Şovgenov ve doktor Azamat Thaganov mesleklerinden buldukları boş vakitlerde Adıgey’in başkenti Maykop’ta TembAz amatör film stüdyosunu kurdu ve ilk çalışmalarıyla Cannes film festivali programında yer almaya hak kazandılar.

Şovgenov RBK-Yug haber ajansına “Biz bu alanda profesyonel değiliz. Ben üniversitede öğretim üyesiyim, arkadaşım da cerrah. Daha önce hobi olarak çekiyorduk, bu sefer daha ciddi yaklaşmaya karar verdik. Senaryo için iyi çalıştık, şehrimiz tiyatrosunun aktörleriyle konuştuk ve kısa metrajlı bir film çektik” açıklamasında bulundu.

“Adam Green” adlı film (filmin baş kahramanın ismi) iyi bir senaryo yazmaya çalışan şanssız bir senaristin hikayesini anlatıyor. Şovgenov ve Thaganov filmlerini drama elementleri olan bir komedi olarak tanımlıyorlar.

Film, Cannes film festivalinin kısa film programına (Short Film Corner) dahil oldu. Bu programda kazanan olmayacak, çünkü yarışma dışı bir program. Ancak Şovgenov’un ifadesine göre, filmlerinin yönetmen ve yapımcılar tarafından görülmesi için iyi bir fırsat. Şovgenov “Eğer film beğenilirse, bizim için iyi bir şans olabilir” diyor.