Adıgey’de doğayı tehdit eden inşaat projesi çevrecileri ayaklandırdı

Adıgey’de doğal güzellikleriyle meşhur Lago Naki Platosu, bölgede yapılması planlanan inşaat projesi nedeniyle tehdit altında.

Adıgey’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren, doğal güzellikleriyle meşhur Lago Naki Platosu tehdit altında. İnşa edilecek tatil beldesine ilk itiraz bilim insanlarından geldi. 120’den fazla bilim insanının ortak kaleme aldığı mektup Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gönderildi, ancak yetkililerden herhangi bir cevap gelmedi. 14 Ağustos tarihinde internet üzerinden yayımlanan itiraz dilekçesine yaklaşık olarak 55 bin kişi imza attı.

Lago Naki Platosu’nda herhangi bir inşaat yapılmasının yasalara aykırı olduğunu açıklayan çevreciler, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren bir yer içerisinde oteller, kayak pistleri ve teleferik inşa edilmesinin doğal dengeyi bozacağına işaret ediyor. Büyük çaplı inşaat projesinin sadece ekosistemi değil, aynı zamanda Adıgey’in başkenti Maykop’un doğal su kaynaklarını etkileyeceğine söyleyen çevreciler, gelecek nesillerin eşsiz bir bölgeyi kaybedeceklerinden duydukları endişeyi dile getirdiler.

Lago Naki Platosu, Adıgey’in ormanları arasında kalan, yaklaşık 2 bin metre yükseklikte bulunan, çok sayıda nesli tükenmekte olan hayvan ve bitkiye ev sahipliği yapan bölge olarak dikkat çekiyor.