Kabardey Balkar’daki insan hakları ihlalleri sonrası Çerkes halk lideri İbrahim Yağan’dan çağrı: Çerkes Gönüllü Taburunun kuruluşunu desteklenmeli

Çerkes halk lideri İbrahim Yağan Kabardey Balkar’da yaşanan tutuklamalarla ilgili video mesaj yayınladı.

Kabardey Balkar’da yaşanan usulsüzlükler hakkında haberler geldiğini belirten Yağan, “KGB bazı hanelerde aramalar başlatmış. Arama yapanların herhangi bir delillerinin ve belgelerinin olduğunu düşünmüyorum. Evleri aranan kişilerin hepsini de yakından tanıyorum. Bu kişiler yasalara ve kanunlara uyan temiz insanlar. Bu yapılan tutum aslında bir göz dağı vermek oluyor.” diyerek gelişmelere dikkat çekti.

Arama yapılan insanların farklı zamanlarda Gürcistan’a seyahatlerde bulunduğunu ve Tiflis’teki Çerkes Kültür Merkezi’ni ziyaret ettiklerini belirten Yağan, “Aranma sebepleri büyük ihtimalle Tiflis’te bulunan Çerkes Kültür Merkezi’ne yaptıkları ziyaretlerdi.” diye ekledi.

Tutuklanan insanların devletin yasalarına saygı duyan vatandaşlar olduğunu belirten Yağan; polislere, hakimlere ve yasa koruyucularına da çağrıda bulunarak şunları ekledi: “Sizlere 90’lı yılları hatırlatırım. Özel servis polislerinin bütün mafya gruplarını yok edip, onların yerine geçtiklerini unuttunuz mu? Hakimlerin 90’lı yıllarda yargıyı kendi isteklerine göre yürüttüğünü ve sorunları kendi usullerince çözdükleri çok iyi biliriz. Bizlerin ve sizlerin hep beraber bu sistemi durdurması gerekiyor. Bu yasaları ihlal edenlere karşı durmamız ve usulsüzlüklere engel olmamız lazım. Hiçbir şey unutulmaz ve bu yapılanları asla unutmayacağız. Her kim suç işlerse ve yasaları çiğnerse muhakkak hesap verecektir. Bunu tehdit olarak algılamayın. Ben hiç kimseye tehdit etmiyorum. Onların aksine ben yasalara uyan bir vatandaşım.”

İbrahim Yağan ayrıca 7-9 Kasım 2022 tarihinde Varşova Üniversitesinde yapılan “Çerkes Ulusunun Etno-Kültürel Sorunları” başlıklı konferansta, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin desteğiyle bir Seferberlik Merkezi’nin oluşturulduğunu ve Çerkes Gönüllü Taburunun kurulduğunu belirtti. Yağan: “Çocuklarımızı savaşa gönderen rejime karşı mücadelede eğitim alabileceğimiz ve katılımcı olabileceğimiz bir seferberlik merkezi oluşturuldu. Çerkesleri, özgür Çerkesya’nın gelecekteki silahlı kuvvetlerin temelini teşkil edecek Çerkes Gönüllü Taburunu’nun kuruşunu desteklemeye çağırıyorum.” diye söyledi.

Yağan ayrıca yayınlanan videoda, amaçlarının Rusya iktidarındaki Putin rejiminin değiştirilmesi gerektiğini ve halkların kendi kaderini kendisinin tayin etmesinin gerekliliğini vurguladı.

Çerkes halk lideri İbrahim Yağan, açıklamalarını “Cherces” isimli YouTube kanalı üzerinden gerçekleştiriyor.