123 yaşında bir çınar gibi

Nalçik/Ajans Kafkas – Farklı ülkelerden ‘dünyanın en yaşlısı’ başlıklarıyla asırlık insanlara dair haberler gelir. Bir yarıştır sanki… Ama Kafkasya bu yarışta nedense hiç olmadı.

Guinness Rekorlar Kitabı 2005’te 116 yaşındaki Amerikalı Elizabeth Bolden’ı dünyanın en yaşlısı olarak kayda geçmişti. Halbuki Kafkasya’nın gözden ırak köylerinde 19. yüzyıldan yadigar nice insanlar var. Geçen yıl Dağıstan’dan 131 yılını devirmiş Sarhat ninenin haberi gelmişti. Şimdi ise Kabardey-Balkarlı Ule Marguşeva iki asır öncesinin tanığı olarak ‘ben de buradayım’ diyor. Ule nine 123 yaşında. Tek çocuğu olan oğlunu 79 yaşında dünyaya getirdiği için yöresinde epeyce gündem konusu olmuş.

Ülkenin en yaşlı kadını olarak Kamennomostskoye köyünde yaşıyor. 1884’te dünyaya gelen Ule ninenin beş torunu, iki torun çocuğu var. Şimdi gelini ile birlikte ömür süren Ule Marguşeva’nın hafızası çok iyi ama oğlunu yitirdikten sonra geriye dönük fazla bir şey hatırlamak da istemiyor. Hala dikiş dikebiliyor, okumayı da çok seviyor. Ama artık dişine göre işleri seçiyor. SKVKZ/ÖZ/FT