Almanya’da 60 yaşındaki Çeçen mülteci Rusya’nın isteği üzerine gözaltına alındı

Almanya’da mülteci statüsüne sahip bir Çeçen, Rusya’nın talebi üzerine İnterpol tarafından arandığı için gözaltına alındı.

Çeçen İnsan Hakları Derneği VAYFOND’un verdiği bilgilere göre, 60 yaşındaki Çeçen mülteci Rusya’nın talebi üzerine gözaltına alındı. Rusya’nın kırmızı bültenle İnterpol sistemine kaydettirdiği Çeçen mülteci, 2004 yılında Avusturya’dan siyasi sığınma hakkı almıştı.

VAYFOND temsilcileri, Rusya’nın Çeçen mülteciyle ilgili ne gibi suçlamalar yaptığını bilmediklerini, 60 yaşındaki adamın Rusya’ya gönderilmesi halinde korkunç işkencelere maruz kalıp öldürülebileceğini ve resmi sığınma hakkı bulunan birinin gözaltına alınmasının hukuka aykırı olduğuna dikkat çektiler.

60 yaşında gözaltına alınan Çeçen mültecinin erkek kardeşi basına verdiği demeçte, 20 senedir Avusturya’da yaşamalarına rağmen hiçbir şekilde kanunlara karşı gelmediklerini ve Çeçenya’daki akrabalarının defalarca tutuklanıp kendileriyle bağlantılı olarak sorgulamaya alındığını anlattı.

Son yıllarda Alman makamları birkaç Çeçen mülteciyi zorla Rusya’ya iade etti. Nisan 2021 tarihinde Nurmagomed Mamuyev isimli Çeçen sığınmacı Rusya’ya gönderilmiş ve ardından Çeçenya’da kaybolmuştu.