Çerkesler AP’ye hazırlanıyor

Brüksel – Avrupalı Çerkesler geçen yıl büyük ilgiyle izlenen Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) Çerkes gününün ikincisine hazırlanıyor.

Çerkes günü etkinliği bu yıl 15 Ekim 2007 Pazartesi günü Avrupalı Çerkesler Federasyonu (AÇF) ve Almanya’daki Yeşiller partisinden AP milletvekili Cem Özdemir’in desteği ile AP’nin Brüksel’deki binasında gerçekleşecek. Etkinliğin amacı Çerkeslerin tarih, kültür ve geleneklerini Avrupalılara tanıtmak. Etkinliğe Kafkasya ve diasporadan temsilcilerin de katılması bekleniyor.

Program çerçevesinde 14 Ekim’de Brüksel şehir turu ve aynı günün akşamı Cem Ozdemir’in de katılımıyla yemekli tanışma toplantısı yapılacak. Programın resmi kısmında ise Çerkes delegelerle parlamento üyeleri ve bürokratların biraraya gelmesi var. Toplantılarda Çerkeslerin güncel sorunları da ele alınacak. Folklor ekibi ise gün boyu parlameto binasının değişik yerlerinde küçük gösteriler sunacak. Çerkes delegasyonu parlamento başkanına Çerkes bayrağını, parlamento kütüphanesine de Çerkesleri anlatan yayınları takdim edecek. Ardından folklor gösterisi ve müzik dinletisi eşliğinde parlamenterlerle akşam yemeği yenilecek. Kafkasya ve Çerkesleri tanıtan sunumların yapılacağı program mahalli düğün ile son bulacak. (Ajans Kafkas)

Ayrıntılı bilgi için: http://www.euroxase.com