Ukrayna milletvekili Honçarenko: Kadirov’dan korkmuyoruz

Ukrayna milletvekili Oleksiy Honçarenko, Ukrayna’daki gelişmeleri, Rusya’nın Kafkasya politikasını ve Ramzan Kadirov’u Kavkaz Realii’ye değerlendirdi.

Kafkasya’nın önemine değinen Honçarenko, “Şu an Ukrayna’da soykırım yaşanıyor. Bunun aynısı Kafkasya’da da yaşandı. Çerkesler, Çeçenler ve İnguşlar, Rusya’nın saldırganlığından mustarip olan halklar. Öte yandan Çeçenler ve bir kısım diğer Kafkasyalılar hem Rusya hem de Ukrayna safında savaşıyor. Bu konu bizim için önemli.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nden Kafkasya halklarının kurtarılması gerektiği yönünde yaptığı yardım çağrısına açıklama getiren Honçarenko, Avrupa Konseyi’nin askeri değil siyasi bir örgüt olduğunu bildiğini, ancak platform aracılığıyla Kafkasya’nın ve Rusya tarafından zulme uğrayan halkların gündeme getirilmesini amaçladığını ifade etti.

Ramzan Kadirov’la ilgili değerlendirmelerde bulunan Honçarenko, “Kadirov kişisel olarak bana iki defa suikast organize etti. 2014 ve 2015 yıllarında yaşanan bu girişimleri Ukrayna istihbaratı engelledi. Rus ordusu Kiev’e yaklaşırken Kadirov yayımladığı videoyla bir kere daha beni tehdit etti ancak 24 Şubat’tan sonra hiçbir şeyden korkmamayı öğrendik. Kadirov’dan da korkmuyoruz.” dedi.

Oleksiy Honçarenko, 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal girişiminin ardından, Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev ve Şeyh Mansur Tugayı komutanı Müslim Çeberlov ile görüştü. Honçarenko, 19 Haziran tarihinde ezilen Kafkasya halklarına yardım etmek amacıyla Özgür Kafkasya İçin Derneği’nin kurulduğunu ilan etti ve 24 Haziran tarihinde Ukrayna parlamentosuna Kafkasya-Rusya Savaşları’nın ardından yaşanan Çerkes Soykırımı’nın tanınması için karar taslağı sunduğunu açıkladı.