Gürcü adayların azığı Abhazya ve Güney Osetya

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan’da 5 Ocak’ta yapılacak baskın devlet başkanlığı seçiminde kozlarını paylaşacak adayların neredeyse hepsinin vaat sepetinde Abhazya ve Güney Osetya var.

Muhalefetten iktidara tüm adaylar seçmenlerine seçildikleri takdirde ‘de facto’ bağımsız olan bu iki cumhuriyeti geri alma sözü verdi.

İktidardaki Milli Birlik Hareketi’nin adayı eski Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili tıpkı 2003 sonundaki ‘Güller Devrimi’ sırasında olduğu gibi bu seçim sürecinde de Abhazya ve Güney Osetya üzerinden siyaset yapıp iki ülkeyi Gürcistan’ın toprak bütünlüğü içerisine katmayı hararetle vaat listesinin başına koydu.

Birleşik muhalefetin adayı Levan Gaçeçiladze ise seçimleri kazandığı takdirde barışçıl çözüm sözü verdi. Gaçeçiladze’nin hesabına göre, eğer Rusya destek verirse, uluslararası yardım da devreye girerse; ve de Abhaz ve Osetlerle doğrudan diyalog kurulursa bu iş çözülür.

Geleceğin Partisi lideri Georgi Maisaşvili de aynı görüşte. Maisaşvili’ye göre, Abhazya ve Güney Osetya ile sorunların çözebilmesi için Gürcistan önce Rusya ile dostluk ve ortaklık ilişkisine girmeli. Ancak Rusya ile dost olduktan sonra Abhazya ve Güney Osetya taraflarıyla diyalog başlatılabilir.

İşçi Partisi’nin adayı Şalva Natelaşvili de, kendisine temel görev olarak Gürcü-Abhaz ve Gürcü-Oset sorununu çözmeyi biçti. Fakat onun da tutturduğu yol aynı: Önce Rusya ile dostluk ve kardeşlik münasebetleri geliştirilecek, ardından Abhazya ve Güney Osetya’yı geri almak mümkün hale gelecek. ÖZ/FT