Nalo Zaur’dan Adıge isimleri

Nalçik/Ajans Kafkas – Kabardey-Balkar’ın tanınmış yazarlarından Nalo Zaur, ‘Adıge İsimleri’ adıyla yeni bir kitaba imza attı.

El-Fa yayınevi tarafından yayınlanan kitabın redaktörlüğünü Apaje Muhammed yaptı. Kitabını Abhazya’nın özgürlüğü için canını veren Adıge gençlere armağan eden Nalo Zaur önsözde, "Bu dünyada çocuğuna en güzel ve en iyi ismi aramayan tek bir insan yok. Bebek dünyaya gelmeden anne-baba, akrabalar var olan isimlerden ‘seçmeye’ başlıyor. Bu anlaşılır bir şey: Güzel bir isimle çağrılarak dünyada var olmak daha iyi değil mi? Bu küçük kitap Adıgece isim arayanlara işlerini kolaylaştırmaya yönelik bir çalışma. Bizim görevimiz, ‘soyumun ismiyle, ruhuyla Adıge olarak kalmasını istiyorum’ diyenlere yardım etmek ve dilerim öylelerin sayısı artsın" diyor.

Adıgelerin Batılı ve Rus isimlerini tercih eder hale gelmesini de eleştiren Nalo Zaur, "Kabul etmediğim yabancı köpeğin gelerek, evdeki köpeği kovması. Yabancı isimler çoğaldığında, kendi ismini beğenmediğin kendine ve soyuna saygı duymadığın anlamı çıkıyor" ifadelerini kullanıyor.

Kitaptaki isimlerin Adıgece ve Rusça söylenişleri yer alıyor. İsimlerin kız, erkek ve ortak isimler diye üçe ayrıldığı kitapta tanınmış Adıge kahramanlarının hayatları, Adıgece isimlerle ilgili komik hikayeler de anlatılıyor.

ADGPSL/ÖZ/FT