Gürcü-Abhaz geriliminde gazeteci dayanışması

Sohum/Ajans Kafkas – Gürcistan’ın ateşli milliyetçi devlet başkanı Mihail Saakaşvili’nin Sohum’a ültimatom vererek işi çıkmaza sürüklediği Gürcü gazetecinin serbest bırakılması meselesine Abhazyalı meslektaşları el attı.

Abhazyalı gazeteciler Abhaz gazeteci Devlet Başkanı Sergey Bagapş’a bir mektup yazıp, sınırı ihlal ederek Abhazya’ya girdiği için Gal bölgesinde tutuklanan Mze televizyon kanalının muhabiri ve iki teknik çalışanın bırakılmasını istedi. Mesajın ardından Bagapş bizzat gazetecileri kabul ederek Gürcü muhabirin eğer başka bir suçu yoksa bırakılabileceğini söyledi.

Abhaz gazeteciler Manan Gurguliya, İzida Çaniya, Nadejda Venediktova, Ruslan Haşig, Natalya Şulgina, İndira Bartsis, Anjela Kuçuberiya, Elena Zavodskaya’nın imzasını taşıyan mesajda şu ifadeler yer aldı: "Gazetecilerinin verilmesini ültimatomla isteyen Gürcistan ile diyaloga girmeyi düşünmeyen yönetimin reddini anlayarak size Gürcü gazetecileri serbest bırakmanız ve bir kez daha Abhazya’nın barışa hazır olduğunu göstermeniz talebiyle başvuruyoruz. Geçen yıl hiçbir ön şart olmadan Gürcü öğrencileri serbest bırakmış olan Abhazya zaten insana olan saygısını gösterdi. Gürcü gazeteciler bizden Gal’de tutuklanan gazetecilerin serbest bırakılması konusunda yardım istedi. Biz de Gürcü gazetecilerden Abhaz vatandaşı David Sigua’nın kaçırılması ve kaybolması olayı hakkında yardım talep ettik. Olumlu yanıt aldığımız takdirde bu medeni diyalog için atılmış bir adım olacak.”

Gürcü gazetecilere de bu tür olayların tekrarlamaması için Abhazya’ya girişlerde gereken prosedüre uyma tavsiyesi yapan gazeteciler daha sonra Bagapş tarafından kabul edildi. Gazeteciler görüşmede Bagapş’a 16 Gürcü medya organından kendilerine gelmiş olan mesajı aktardı. Bagapş da, soruşturma sonucunda tutuklananların başka herhangi bir ihlali çıkmazsa meselenin olumlu sonuçlanabileceğini söyledi. KU/ÖZ/FT