Adıge Hase Maykop’a Hayat Ağacı istiyor

Adıgey’li sivil toplum kuruluşları Maykop’ta ‘Hayat Ağacı’ anıtı dikilmesini öneriyor.

Adıgey’li sivil toplum temsilcileri bir park yolu oluşturulmasını ve buraya Rusya-Kafkasya savaşının sona erişinin 150. yıl dönümü hatırasına ‘Hayat Ağacı’dikilmesini öneriyorlar.

 

Adıgey’de Rusya-Kafkasya savaşının bitişinin 150 yıldönümü münasebetiyle bu yıl daha başka bir çok proje de hayata geçirilmek isteniyor.

 

Adıgey Adıge Hase sivil hareketi Maykop yönetimine, Gaverdovski bölgesinde 150 meşenin dikilmesiyle oluşturulacak bir park yolu için yer ayrılması talebinde bulundu.

 

Rusya Sanat Akademisi üyesi olan Kabardey-Balkar’lı tanınmış heykeltraş Arsen Guşapşa da 24 Şubatta Maykop’ta ‘Hayat Ağacı’ anıtının dikilmesi önerisinde bulundu. Projenin tanıtımı 24 Şubatta, Doğu Müzesi Kuzey Kafkasya şubesinde, Rusya Sanat Akademisi bölge şubesi ressamlarının sergilerinin açılışında yapıldı.

 

Guşapşa, Adıgey’e gelirken öneri niteliğinde farklı materyallerden(kağıt, taş, plastik)yapılmış olan mini heykeller de getirdi. Hepsi de Nalçik’te dikilmiş olan 7 metrelik bronz ve İstanbul’da dikilmiş olan 3 metrelik mermer ‘Hayat Ağacı’nı hatırlatıyor .

 

Natpress.net,AjansKafkas