Adıgey’de anıt haça saldırı

Maykop/Ajans Kafkas – Son dönemlerde dikkat çekici şekilde haç dikimine sahne olan Adıgey’de anıt haçlara yönelik yeni bir saldırı gerçekleşti. Saldırıyla birlikte mantar gibi çoğalan haçlar meselesi tartışma konusu oldu.

Maykop Ortodoks Kazak Kardeşliği, Maykop bölgesindeki Dahov kasabasında İkinci Dünya Savaşı’nda ölen 42 Kazak askerinin anısına dikilmiş haç şeklindeki anıta küçük düşürücü saldırı olduğunu açıkladı. Anıt 90’lı yılların sonunda Dahov meydanında dikilmişti. O günden beri her yıl 26 Eylülde Kuban Kazak Birliği meydanda haç yürüyüşü yapıyor. Dahov’daki  saldırı son sekiz ayda haçlara yönelik üçüncü olurken Zakubanya gazetesinin eski editörü ve Adıgey Slav Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Vladimir Karatayev “Bugün, çeşitli sivil yerlere dikilmiş olan anıt-haçların lekelenmesine karşı Adıgey Hıristiyanlarının endişelenmemesi mümkün değil” dedi. Ağustos 2009’da Adıgey’in en yüksek yerlerinden Fişt dağına dikilmiş Ortodoks haçı sökülmüştü. Bir ay sonra Maykop girişine Hıristiyanlığın iki bininci yılı dolayısıyla dikilmiş iki metrelik metal haç eğilmişti.

Haziran 2007’de de Maykop bölgesi Kamennomostsk kasabasındaki haçları kesme girişimi olmuştu. Ancak bu saldırılar Kazakların görülmemiş düzeyde Adıgey’de haç dikimi kampanyasına paralel olarak yaşanıyor. Bu konuda Çerkes Kongresi Başkanı Murat Berzegov, ülkede anıt haçlarının dikilmesini kışkırtma olarak niteledi.

Adıge Khase ise otoyolların kenarları ve yerleşim yerlerinin girişlerinde ortaya çıkan Hıristiyanlara ait sembollerin diğer dinlere mensup kişiler tarafından ‘dini üstünlük propagandası’ olarak görüldüğünü belirtti.

Rus Ortodoks Kilisesi Maykop ve Adıgey Piskoposluğu ise ‘nasıl ki günde beş defa ezan okunması diğer inananların haklarının kısıtlanması anlamına gelmiyorsa, anıt-haçlarının dikilmesi de üstünlük vesilesi değil’ görüşünde. KU/ÖZ/FT