Adnan Huade hak arıyor

Çerkesya Yurtseverleri temsilcisi savcıdan Çerkes aktivistlerinin gözaltı olayları soruşturmasını takip etmesini istedi  

Çerkesya Yurtseverleri temsilcisi Adnan Huade, 30 Nisanda, Rusya Federasyonu Başsavcısı Yuri Çayka’ya, Çerkes aktivistlerinin 13 Aralık 2013’de gözaltına alınmasına bağlı durumun soruşturmasını kontrol etmesi talebiyle başvuruda bulundu.

 

13 Aralık 2013’de Krasnodar’da Soruşturma Komitesi idaresinin talimatı ile Adıgey, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes’den yaklaşık on Çerkez ve Abazin aktivist gözaltına alınmıştı. Bu kişilerin evlerinde aramalar da yapılmıştı. Aktivistlere, evlerinde hakkında federal arama emri bulunan Çernışev adında birini saklıyor olabilecekleri söylenmişti. 14 Aralık akşam gözaltına alınanlar serbest bırakılmıştı.

 

13 Aralıkta Kabardey-Balkar’dan Çerkes Birliği sivil hareketi koordinatörü Ruslan Keş, Kuzey Kafkasya Federal Bölge Sivil Konseyi üyesi, Hase sivil hareketi Başkanı İbrahim Yağanov, Adıgey’den Hilmi Açmiz, Yuri Yahutlov, Çerkes portalı Hekupsa baş editörü Yevgeni Taşu, XXI yüzyıl Adıge Hase sivil hareketi Başkanı Amin Zehov, Çerkesya Yurtseverleri hareketi temsilcisi Adnan Huade, Karaçay-Çerkes’den Abaza milli kültür merkezi Başkanı Ruslan Kambiyev gözaltına alınmıştı.

 

Adnan Huade başsavcıya gönderdiği başvurusunda “ Önce arama yapıldı, kitaplar, dergiler, ofis ekipmanları alındı, daha sonra konvoy halinde Krasnodar’a götürüldü. Ve tüm bunlar güya, Çernışev adından uluslararası bir teröristin yerinin belirlenmesi için yapıldı” ifadelerine yer verdi.

 

Başsavcıya gönderilen başvuruda “ Güney Federal Bölge güvenlik sistemi temsilcilerince yürütülen benim düşünceme göre bu kanuna aykırı duruma maruz kalanlardan biri de ben, Adnan Huade oldum. Bu operasyonun yürütülmesi esnasında kabaca en önemlisi de haklarım bilinçli olarak ihlal edildi” ifadesi yer aldı.

 

Huade’nin düşüncesine göre, aktivistlere yönelik yapılan tüm ihlaller, Çernışev adında düşünülmüş bir isme bağlı olarak gerçekleştirildi. Huade “  Bu kesinlikle açık bir gerçek: bu ismi ‘aramadan’ önce Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinde kimse duymadı, aramadan sonra da duymadı. Ve bu gerçekten doğru ise, yürütülen bu operasyonun ‘suçluyu´yakalama operasyonu değil de sivil toplum temsilcilerine baskı yapma operasyonu olduğu açığa çıkacak” dedi.

 

Huade, kendisinin gözaltına alınma sebebinin 2014 Kış Olimpiyatlarının yapılacağı yerle ilgili olduğu söylemiş olduğu ifadeleri olduğunu tahmin ediyor.  Huade “ İnandığım düşünce Çerkes halkının büyük çoğunluğunun düşüncesini ifade ediyordu. Bu hoşlarına gitmedi, benden Soçi’deki olimpiyatları desteklediğimi söylememiz ya da sessiz kalmamı istediler” dedi ve Çerkes aktivistlerin Krasnodar’a götürülüş sebebinin sadece onların düşüncelerini açıkça ifade ediyor olmaları olduğunu belirtti.

 

Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezinin gözaltı olaylarının hemen ardından 14 Aralıkta RF başsavcısına bir mektup gönderdiğini, merkezin Başkanı Valeri Hatıjukov’un bu olayla ilgili durumun objektif bir şekilde soruşturulması talebinde bulunduğunu ifade eden Huade başsavcıya gönderdiği başvurusunda “ Bu mektuba halen bir cevap gelmedi ve bize iyimser duygular vermiyor. Buna bağlı olarak Kabardey-Balkar insan hakları merkezinin talebine yanıt vermenizi istiyorum. Kendi adıma bu talebe şunu eklemek istiyorum: artık bizden alınan ofis ekipmanlarını geri iade etsinler. Krasnodar Soruşturma Komitesi bu konudaki talebimizi görmezden geliyor” ifadelerine yer verdi.

 

Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi Başkanı Valeri Hatıjukov “ 14 Aralık 2013 tarihli başvurumuza henüz herhangi açık bir cevap almadık. Başvurumuzun Kabardey-Balkar savcılığına yönlendirildiği yönünde geçici bir cevap aldık. Konuyla ilgli yeni bir başvuruda bulunmayı düşünüyoruz Ancak bazı durumların netlik kazanmasını bekliyoruz” dedi.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas