Hollandalı yatırımcılar Adıgey’i yokluyor

Maykop/Ajans Kafkas – Hollanda finans grubu AVO, Adıgey’in yatırım imkanlarını yerinde görmek için cumhuriyete bir ziyaret gerçekleştirdi.  

AVO temsilcisi Gven Tan dün Adıgey Devlet Başkanı Aslan Thakuşinov, Başbakan Murat Kumpilov, Ekonomi ve Ticaret Bakanı Aslan Matıjev ile hükümet binasında bir görüşme yaptı. Devlet başkanlığı basın sekreterliğine göre görüşmede Thakuşinov, Adıgey’de şu anda aralarında ‘Mega’ ve İKEA gibi alış-veriş merkezlerinin de bulunduğu 50 yatırım projesinin hayata geçirilmekte olduğunu anlattı. Hollanda usulü çiçeklerin yetiştirileceği ‘Yeşil Ev’ projesinin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Thakuşinov, ülkenin yatırımda temel istikametinin turizm, otelcilik, endüstri ve tarım olduğunu ifade etti.

Adıgey lideri, Rusya Federasyonu’nun en kalkınmış bölgelerinden Krasnodar Kray’ın cazibesinin Adıgey’i etkilediğini kaydederek "Maalesef tüm yatırımcılar Krasnodar’a yakın yerlerde bulunan projelerini gerçekleştirmek istiyor" dedi.

Tan da, bölgeyi ve ülkenin stratejik gelişim planını öğrenmek istediklerini belirterek “İlk izlenimimiz olumlu. Tabiat şartları mükemmel. Adıgey’in dağlık bölgelerine yatırım sözkonusu olabilir” dedi. Murat Kumpilov ve Aslan Matıjev de Hollandalı temsilciye ülkenin kalkınmasına yönelik yatırım projelerini sundu. RE/ÖZ/FT