Kafkasya’da Çerkes Bayrağı Günü kutlandı

25 Nisan Çerkes Bayrağı Günü Kafkasya’da ve diasporada çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İlk kez 2010 yılında kutlanan Çerkes Bayrağı Günü kutlamaları çerçevesinde Kabardey-Balkar’da 100’ün üzerinde aracın katıldığı bir konvoy oluşturuldu. Başkent Nalçik’ten yola çıkan konvoy Çegem, Baksan, Argudan, Çerek, Nartkale, Urvan yolunu izleyerek Nalçik’e dönüş yaptı. Kutlamalar Abhazya meydanında yapılan düğün ile sona erdi.

Karaçay-Çerkes’te otomobillere atlıların da eşlik ettiği bir konvoy Çerkes yerleşim yerlerini dolaştıktan sonra başkent Çerkesk’e döndü.

Adıgey’de Çerkes Bayrağı Günü kutlamaları başkent Maykop’ta kent meydanındaki yapılan törenle başladı, Filarmoni Salonunda Devlet Başkanı Aslan Thakuşinov’un da hazır bulunduğu kutlama programıyla devam etti. Programda sevilen halk dansları topluluğu Nalmes de sahne aldı.

25 Nisan Çerkes Bayrağı Günü Gürcistan’da da kutlandı. Tiflis Çerkes Kültür Merkezi ve Tiflis Devlet Üniversitesi Kafkasoloji Enstitüsü tarafından organize edilen kutlama programında, Türkçe, Arapça ve İngilizce’ye de çevrilen “Çerkesya Gönül Yaram” adlı eserin yazarı Tamara Polovinkina ile söyleşi ve Çerkes ressamlar Kat Teuçej ve Şogen Zaur’un eserlerinden oluşan bir sergi yer aldı. Çerkes Bayrağı Günü bazı Çerkes derneklerinde yapılan etkinliklerle Türkiye’de de kutlandı.