Meşbeş İshak Rusya Sivil Meclisine seçildi

Rusya Sivil Meclisine Adıgey’den ünlü yazar İshak Meşbeş seçildi.

Adıgey, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes halk yazarı, son zamana kadar Adıgey Cumhuriyeti Sivil Meclis başkanı, Adıgey Cumhuriyeti Yazarlar Birliği lideri olan İshak Meşbeş, Rusya Federasyonu Sivil Meclisine seçildi.

 

Meşbeş yeni görevine, geçtiğimiz günlerde Adıgey Sivil Meclisinde yapılan oturumda seçildi. Adıgey Sivil Meclisi sekreterliğinden yapılan açıklamada “ Eski Adıgey Sivil Meclis başkanının federal düzeyde bir göreve oy birliği ile seçilmesinin sebebi, onun uzun yıllarda oluşan tecrübesi ve aynı zamanda sivil toplum çalışmalarına yaptığı katkı sebebiyledir” açıklaması yapıldı.

 

İshak Meşbeş ,28 Mayıs 1931’de Krasnodar Kray Uspenski bölgesi Urupski köyünde doğdu. ‘Vatana Hizmet’ ve Halkların Dostluğu nişanlarına, ‘Barış mücadelecisi’ altın madalyası, SSCB, Rusya, Adıgey, devlet nişanları ve daha başka birçok ödüllerin sahibi.

 

İshak Meşbeş’in yeni görevine seçilmesinin ardından Adıgey Sivil Meclisi başkanlığını da sene sonuna kadar Kazbek Açmüj yürütecek.

 

Yapılan toplantıda, Adıgey Sivil Meclisi 2013 çalışmaları ve sonuçları da ele alındı. Başkan Yardımcısı Anna Krükova, sağlık, hoşgörü ve milli uzlaşı, göç süreci, genç neslin vatansever olarak yetiştirilmesi konusunda defalarca oturumlar yapıldığını, ülkenin tüm il ve ilçelerinde bulunduklarını, bundan sonra da vatandaşların her türlü problemi konusunda başvurabilecekleri yerel sivil konseylerin oluşturulmasına yardımcı olacaklarını kaydetti.

Sk,news.ru,AjansKafkas