Sergey Koblev: Geri dönüşçülere komplo kuruldu

Maykop’ta gözaltına alınan geri dönüşçüler serbest bırakıldı.

Maykop Adıge Hase sivil örgütünün açıklamasına göre, 22 Nisanda dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına alınan beş Türkiyeli geri dönüşçü, ülke dışına izinsiz çıkmama şartı ile 24 Nisanda Maykop bölge mahkemesinin kararı ile serbest bırakıldı.

 

Gözaltı olayının ardından bir açıklamada bulunan Maykop Adıge Hase sivil örgütü, Türkiye’den geri dönüş yapan Adnan Şhalaho, Muammer Koblev, Nalbek Natho, Muhammed Hatko, Ziya Şeuş’un serbest bırakılmasını talep etmişti.

 

Adıgey içişleri basın sözcülüğünden, adı geçen geri dönüşçüler hakkında başlatılan arsa alımında yolsuzluk suçlaması hakkındaki davalarla ilgili ön soruşturmanın devam ettiği açıklaması yapıldı. Adıgey emniyet bilgilerinde, dolandırıcılık rakamının 5 milyon ruble olduğu iddiası yer alıyor.

 

Geri dönüşçüler hakkındaki iddia ve göz altılarla ilgili olarak Maykop Adıge Hase üyesi Sergey Koblev, haklarında suçlamada bulunulan beş geri dönüşçünün 10-20 yıldır Adıgey’de yaşadıklarını ve 2006’da Hamışki kasabasında arsa aldıklarını ifade etti.

 

Koblev “ O zamanlar yüzlerce arsa satıldı. Şimdi nedense özellikle de geri dönüşçülerin belgelerinde ihlaller tespit edildi. Onlar bu arsaları aldıklarında Rusçayı iyi bilmiyorlardı. Belgelerin hazırlanmasında bazı hatalar olmuş olabilir. Ancak bu hatalara kim izin verdi, bunları bilmek lazım” dedi.

 

Geri dönüşçülerin aldığı Hamışki’deki arsalar tatil bölgesinde bulunuyor diyen Koblev “ Şimdi burada arsalar çok pahallı. Belki de orada bir şeyler inşa etmek istiyorlar ve bu arsaları ele geçirmek istiyorlar. Belki de geri dönüşçülerin itibarını zedelemek istiyorlar ve bu provokasyondur” ifadesinde bulundu.

 

Haklarında suçlamada bulunulan geri dönüşçülerin Adıgey’de ticari girişimle meşgul olduklarını ifade eden Koblev “ Hiç bir zaman kanunları ihlal etmediler” dedi. Ayrıca Adıgey emniyet bilgilerinde bu kişilerin Türk olarak ifade edilmesinin de şaşırtıcı olduğunu belirtti ve “ Bu kişiler Türkiye’den geldi. Ancak hepsi de Çerkes” açıklamasında bulundu.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas