Moskova’da Derbent’in sorunları görüşüldü

Moskova/Ajans Kafkas – Rusya Federasyonu Başbakanı Dmitri Medvedev’in başkanlık ettiği toplantıda selden zarar gören Derbent’in sorunları konuşuldu.


Moskova’da dün RF Bakanlar Kurulu toplantısının hemen ardından Başbakan Dmitri Medvedev’in çalışma ofisinde 10 Ekim’de Derbent şehri ve Derbent bölgesinde yaşanan afetin sonuçlarının giderilmesiyle ilgili bir toplantı yapıldı.

 

Başbakan Medvedev, Devlet Başkanlığı Kuzey Kafkasya Federal Bölge Özel Temsilcisi Aleksandr Hloponin, Rusya Bölgeler Bakanı İgor Slünyayev, Acil Durumlar Bakanı Vladimir Puçkov ve Dağıstan Başkanı Magomedsalam Magomedov’un katıldığı toplantıda Derbent’in 2000. yıl kutlamaları da görüşüldü.

 

Magomedov, Medvedev’i Derbent ve Derbent bölgesinde yürütülmekte olan yeniden inşa çalışmaları hakkında bilgilendirdi. Magomedov’un verdiği bilgilere göre, yaşanan sel felaketinin zararları belirli ölçüde giderildi, zarar gören ailelere maddi destekte bulunuldu, insani yardımlar yapılıyor. Magomedov ayrıca, mağdurlara konut sertifikalarının verilmesi ve şehir altyapısının yenilenmesi çalışmalarının hızlandırılması talebinde bulundu.

 

Medvedev ilgili kurumlara, Magomedov’un gündeme getirmiş olduğu sorunların bir an önce giderilmesi için talimatını verdi. Hloponin de, Derbent’te yaşanan sel felaketi sonuçlarının giderilmesi için federal bütçeden yaklaşık olarak 2 milyar ruble gönderileceğini açıkladı. KVKZWB/ÖZ/YA