Adıgey’de Putin’e destek toplantısı

Adıgey başkanı Suriye’nin Rusya büyükelçisi ile görüştü.

Adıgey Başkanı Aslan Thakuşinov, 8 Ekim’de, Rusya’daki Suriye Büyükelçisi Riyad Haddad ve eşi Abdulvahid Nuha ile buluştu.

Adıgey Başkanı Aslan Thakuşinov büyükelçiye ziyaretinden ötürü teşekkür etti ve aralarında Suriye’nin de bulunduğu 55 ülkede Adıgelerin yaşadığını ifade etti.

Thakuşinov toplantıda yaptığı açıklamada, “Geri dönüşçülerin çoğunluğu çocuklar, kadınlar ve yaşlı insanlar. Erkeklerin bir çoğu Suriye’de kalıyor ve Esad hükümetini savunuyor. Milliyetine bağlı olmaksızın tüm Suriye halkına büyük saygı duyuyoruz. Ve biz, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’i, Suriye meselesindeki ilkeli duruşundan ötürü destekliyoruz” dedi.

Suriye büyükelçisi Rusya devlet başkanı tarafından atılan adımların doğruluğunu ifade etti ve Suriye vatandaşı olan Çerkeslere Beşar Esad hükümetine desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Büyükelçi Riyad Haddad, açıklamasında, “Bu, benim Adıgey’e ilk ziyaretim, ama halkınız hakkında çok şey duydum ve okudum. Suriye’de Adıgeler aynen diğer vatandaşlar gibi tüm haklara sahipler. Suriye’de yasal hükümeti savunan çok sayıda Çerkes tanıyorum ve onlarla şahsen arkadaşım. Becerikli savaşçılar, samimi, dürüst ve iyi insanlar” dedi.

Görüşmede eğitim alanında işbirliği konusu da ele alındı. Suriyeli öğrencilere Rusça eğitimi verilmesi konusunda, Adıgey Devlet Üniversitesi ve Şam Üniversitesi arasında işbirliği yapılması kararı alındı.

Büyükelçi Haddad, iki üniversite arasında gerekli anlaşmanın imzalanmasına yardımda bulunma sözü verdi.

Adıgey Başkanı Thakuşinov, Adıgey Cumhuriyeti yüksek eğitim kurumlarının dünyanın otuz ülkesinden gelen yabancı öğrencilere eğitim verdiğini, bunlar arasında Suriyeli öğrencilerin de bulunduğunu kaydetti.

Natpress’in verdiği bilgilere göre, büyükelçi, Adıgey ziyaretinde, Suriyeli geri dönüşçüler ve üniversitede okuyan öğrencilerle de bir araya geldi.