Çeçenya’da anneler seferberlik kararının uzamasından endişeli

Çeçenya’da anneler Ukrayna’daki işgalci Rus ordusuna asker toplamak için ilan edilen seferberlik kararının uzamasından endişeli.

Çeçenya’da anneler 21 Eylül tarihinde Rusya genelinde ilan edilen seferberlik kararının devam etmesinden endişe duyuyor. Rusya yanlısı Çeçen hükümeti lideri Ramzan Kadirov, ülkede seferberliğin devam etme ihtimalinden bahsetti. Kadirov’a göre Çeçenya nüfusunun yaklaşık dörtte biri olan 300-400 bin kişinin askere alınması söz konusu. Çeçen anneler medyaya verdikleri röportajda, acemi askerlerin cepheye gönderilmesinden şikayetçi oldu.

Vedeno bölgesinden 65 yaşındaki ev hanımı Ayşat, “26 Eylül’de güvenlik güçleri evimize gelip oğlumun celp kağıdını elime tutuşturdu. Kadirov’u bizzat dinlemiştim, cumhuriyetimizde seferberlik kararını iptal etmişti? Askere alım merkezine gittim ve onlara beni götürebileceklerini ama oğlumu onlara vermeyeceğimi söyledim. Tek bir oğlum var, iki sene önce evlendi ve bir kızları oldu. Hiç kararsızlık yaşamadan oğlum için Türkiye’ye bir bilet aldım.” ifadelerini kullandı.

Çeçenya’da yasalara aykırı olarak engelli, hasta ve diğer askerlikten muaf kişilerin zorla askere alındığı medyaya yansıyan bilgiler arasında.