Çerkesya’da 21 Mayıs

Çerkes Soykırımının 151. yıldönümünde Adıgey, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes’te anma törenleri yapıldı.

21 Mayıs eylemlerinin en geniş katılımlısı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Kabardey-Balkar’ın başkenti Nalçik’te yapıldı. Adıgey’de çoğunluğu küçük çaplı, onlarca farklı etkinlik yapıldı. Karaçay-Çerkes’in Çerkes ve Abazaların yaşadığı yerleşim yerlerinde de çeşitli törenler yapıldı, başkent Çerkesk’teki törene atlıların katılmasına izin verilmedi.

Adıgey’de 45 ayrı etkinlik

Adıgey Cumhuriyetinde 21 Mayıs anma günü dolayısıyla farklı yerleşim yerlerine mitingler, sergiler, seminerler, konferanslar, konser ve film gösterimlerinden oluşan 45 ayrı etkinlik organize edildi.

Adıgey Ulusal Sorunlar, Basın ve Halkla İlişkiler komitesinden verilen bilgiye göre 21 Mayıs’ta, ülke yönetiminin onayladığı plan dahilinde anma ve yas törenleri düzenlendi, eğitim ve medya projeleri sunuldu, kültürel programlar organize edildi.

“Devlet Soykırımı tanımalı”

Karaçay-Çerkes’in başkenti Çerkesk’te sabah 09:30’dan 11:00’a kadar Çerkes ve Abaza gençlerin katılımıyla anma yürüyüşü yapıldı. Ardından Rus-Kafkas savaşı kurbanları anıtı önünde bir miting yapıldı. Mitinge Karaçay-Çerkes Parlamento Başkanı Aleksandr İvanov, Başbakan Murat Kardanov, Çerkesk Belediye Başkanı Ruslan Tambiyev, sivil toplum örgütleri yöneticileri ve müftülük temsilcileri katıldı. Mitingte söz alan sivil toplum temsilcileri soykırımın devlet tarafından tanınması gerektiğini belirtti. Akşam saatlerinde Halkları Dostluğu anıtında gökyüzüne meşale taşıyan balonlar bırakıldı.

Başkent’teki etkinliklerin yanı sıra Habez bölgesi Ali-Berdukovski köyünde, Malokaraçayevsk bölgesi Krasni Vostok köyünde, Nogay bölgesi Adil-Halk köyünde törenler düzenlendi.

Çerkesk’te atlı yürüyüşe izin verilmedi

Çerkessk belediyesi Stavropol ve Lenin caddelerinde yapılacak olan 21 Mayıs atlı yürüyüşüne izin vermedi. Belediye, eylem organizatörlerinin talebini, yasal başvuru tarihini geçirmiş oldukları için reddetti.

Habez bölgesi sakini, Karaçay-Çerkes Adıge Khase Gençlik Hareketi temsilcisi Eristam Jujuyev belediyeye 12 Mayıs’ta başvuruda bulundu, ertesi gün başvurusuna cevap aldı. Bazı aktivistler tarafından sosyal ağlarda yayınlanan ve Belediye Başkan Yardımcısı Roza Hacigolova’nın imzasını taşıyan belgede “19.06.2004 tarihli 54 nolu Federal kanuna uygun olarak yapılacak miting, gösteri, yürüyüş ve eylemler hakkındaki (tek kişilik eylemler hariç) başvurular, gösterinin yapılacağı tarihten en erken 15, en geç 10 gün içinde yapılmalıdır” ifadelerine yer veriliyor.

Nalçik’te yürüyüş ve miting

Kabardey-Balkar’ın başkenti Nalçik’te geçen yıllarda olduğu gibi, çok sayıda atlının kortejin önünde yer aldığı büyük yürüyüşün ardından Yaşam Ağacı (1763-1864 Rus-Kafkas Savaşları Kurbanları Anıtı) önünde miting yapıldı. Bu yılki programa katılmak için Türkiye’den yüzün üzerinde Çerkes geldi. Kültür Bakanı Muhadin Kumahov’un kısa konuşmasının ardından ülkedeki din adamları dua etti. Ardından Kabardey-Balkar hükümeti üyeleri sepetler içindeki çiçekleri anıtın önüne bıraktı.

Anma programını değerlendiren RF Komünist Parti Kabardey-Balkar başkanı Boris Paştov, “Sovyet döneminde her bir halkın, halklar ailesinde yeri vardı. Bugün durum farklı. Yapılan etkinliklerin temel fikri Çerkesler gibi küçük halkların dünyadaki varlığını savunmasıdır” dedi.

Avukat Madina Kipova Çerkeslerin hiç bir zaman kim olduklarını ve nereden geldiklerini unutmayacakları ümit ettiğini, ancak Kabardey-Balkar devlet başkanının anma törenine katılmamasından ötürü üzgün olduğunu kaydetti.

Kaynak: Kavkazki Uzel, Fond-Adygi, Ajans Kafkas