Dağıstanlı kadınlar Gürcistan’a kaçış nedenlerini anlattı

Dağıstan’da aile içi şiddet görmeleri ve ölümle tehdit edildikleri için Gürcistan’a kaçan kadınlar yaşadıklarını anlattı.

Dağıstan’dan Gürcistan’a sığınan kadınlar aileleriyle yaşadıkları problemleri anlattı. 3,2 milyon aboneye sahip “Dikkat: Sobçak” isimli YouTube kanalına konuşan kadınların videosu 2 gün içerisinde 750 bin kullanıcı tarafından izlendi.

Kadınların en büyüğü olan 24 yaşındaki Aminat Gazimagomedova, “Sadece dışarıda değil evin içerisinde de özgürlük yoktu. Hangi odada oturacağımızdan, ne düşündüğümüze kadar her şeyimiz kısıtlanıyordu. Okumamıza veya çalışmamıza izin verilmedi.” dedi.

Gazimagomedova, “Kaçma fikri ilk önce çılgınca geldi. Çünkü orada birbirine bağlı bir topluluk var. Kaçtığımız an toplanıp bizi arayacaklardı. Bu çok korkutucuydu ama orada kalmaktan daha iyi bir fikirdi.” ifadelerini kullandı.

Kadınların avukatı Leysan Mannapova, müvekkillerinin çocukluklarından itibaren ailelerinden şiddet gördüğünü ve küçük yaşta sünnet edildiklerini söyledi.

29 Ekim’de Kuzey Osetya’daki Rus sınır muhafızları Gürcistan’a kaçmak isteyen Dağıstanlı kadınları on saat gözaltında tutmuştu.