Güvenlik güçleri İnguş öğrencileri tartakladı

Rus güvenlik güçleri, Rus Jeoloji Araştırma Üniversitesi’nde okuyan İnguş öğrencileri tartaklayıp gözaltına aldı. Yaklaşık 37 öğrenci hırpalandıklarını, mülklerinin çalındığını ve kaldıkları yurtlarından zorla çıkarılıp Moskova’daki farklı karakollara götürüldüklerini belirttiler.

Öğrenciler, “Rus güvenlik güçleri bizleri karakollara götürürken ağır bir baskı uyguladılar. Kapıları kırıp özel silahlarını kullanarak öğrencileri dövdüler ve maddi eşyalarımızı çaldılar” ifadelerini kullandı. İnguş öğrenci İlez Dakhilgov, “Bizlere ilk önce kaba kuvvet göstermediler, kışkırttılar ve ilk bizim saldırmamızı istediler ama direndik” dedi.

Öğrencilerin konuyla ilgili hazırladıkları raporda, operasyonun FSB, İçişleri Bakanlığı ve OMON tarafından yapıldığı yazıyor. Raporda operasyonun niçin yapıldığına kimsenin cevap veremediği yönünde bir bölüm var. Gözaltına alınan öğrencilere destek veren öğrenci yapıları, İnguş öğrenciler hakkında bu zamana kadar hiçbir şikayet gerçekleşmediğinin altını çizdiler.

Güvenlik güçleri ile bağlantılı basın tutuklululardan çok sayıda silah ve uyuşturucu madde ele geçirildiğini açıkladı. Operasyonu destekleyen üniversite yönetimi ise güvenlik güçlerinin önleyici tedbirlerini onayladıklarını belirtti.