Hatajukov: “Kuaşev’in ölümü cinayettir”

Kabardey-Balkarlı insan hakları savunucusu Valeri Hatajukov, Soruşturma Komitesi Başkanı Valeri Ustov’un gazeteci Timur Kuaşev’in ölüm sebebi ile ilgili olarak yaptığı açıklama hakkında konuştu.

Hatajukov, “Ben Timur’u iyi tanıyordum. Ben kesinlikle biliyorum ki, onun ölümü cinayet” ifadesinde bulundu.

Hatajukov konuyla ilgili şu açıklamada bulundu, “Kuaşev’in cesedi evine 20 kilometre uzaklıkta ayaklarında terlik varken bulundu. Nalçik sokaklarında pijamayla dolaşıyor olamaz.

Ayrıca, onun hiç bir zaman bir sağlık şikayeti olmadı. O, fiziken güçlü bir insandı. Düzenli olarak spor yapar, sigara ve alkol kullanmazdı. Bunu herkse bilmekte.

Uzmanlar tarafından ölüm nedeni olarak gösterilen akut koroner yetmezliğinin sebebinin ne olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Eğer komisyonun elinde ölüm nedeninin zehirlenme olduğunu gösteren bilgiler yoksa, koltukaltında bulunan iğne izini nasıl izah edecekler? Tehdit aldığını da gözönünde bulundurmamız gerekiyor.

Timur cinayeti soruşturması ile ilgili durumu avukatı aracılığıyla yakından takip ediyoruz. Bir problemleri olduğunda onlara yardımcı oluyoruz”.

Soruşturma Komitesi başkanı Valeri Ustov, Timur Kuşaev’in ölümü ile ilgili yaptığı açıklamada, ölüm sebebinin akut koroner yetmezliği olduğunu ve zehirlenme izine rastlanmadığını söyledi.

Ustov, ayrıca, Kuaşev davasının kapanmadığını ve soruşturman süresinin 16 Nisan 2016’ya kadar uzatıldığını belirtti.

Ustov, yaptığı açıklamada, “Dava, Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin’in bizzat denetiminde yürütülüyor. Biz her hafta soruşturma hakkında ona rapor veriyoruz. Şu ana kadar 100’den fazla görgü tanığı sorgulandı. Umuyorum ki, davayı Nisan’a kadar sonlandıracağız” dedi.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, gazeteci Kuaşev 1 Ağustos 2014’de Nalçik ‘te ölü olarak bulundu. Soruşturma bilgilerine göre, gazetecinin cesedinde enjeksiyon izi bulundu.