Rusya’da Dağ Yahudileriyle bağlantılı ödül töreninde kazananlar belli oldu

Rusya’nın başkenti Moskova’da Dağ Yahudileri hakkındaki Sergey Weinstein Ödülleri’ni kazananlar belli oldu.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Dağ Yahudileriyle ilgili Sergey Weinstein Ödülleri verildi. Uluslararası Dağ Yahudileri Yardım Vakfı (STMEGI) tarafından organize edilen programda ödülü kazanan kişiler, Dağ Yahudileri hakkında eser üretenler arasından seçildi.

2015 yılından itibaren düzenlenmeye başlanan Sergey Weinstein Ödülleri, her sene Kasım ayında gerçekleştiriliyor. Bu seneki törende sanatçı Efrem Amirov (Rusya), yönetmen Robert Azaryev (ABD) ve araştırmacı Mardahay Naftaliyev (Azerbaycan) ödülün sahibi oldu.

Ödül töreninde Rusya Devlet Üniversitesi, Yahudi Diasporalarının Dili ve Kültürü yüksek lisans programı başkanı Evgeniya Nazarova konuşma yaptı. Nazarova, “Son araştırmalara göre Dağ Yahudilerinin sadece üçte biri Cuhuri diliyle konuşabiliyor. Kendini küreselleşme dalgası içerisinde bulan küçük halkların kaderi bu.” ifadelerini kullandı.

Dağ Yahudilerinin vatanı Dağıstan ve Azerbaycan sınırları içerisinde kalıyor. Dağ Yahudilerinin günümüzde çoğu Rusya, Azerbaycan ve İsrail’in büyükşehir merkezlerinde yaşıyor. Dağ Yahudi cemaatinden kalanların toplu olarak yaşadığı en önemli merkez Azerbaycan’ın Kuba bölgesinde yer alan Kırmızı Kasaba.

Sergey Weinstein Ödülleri, Rusya’da Yahudi yaşamı ve kültürünün yeniden canlanmasında önemli rol oynayan Sergey İvanoviç Weinstein anısına veriliyor.