Şebzuhov’dan “Kafkasya Emirliği’ne dönün” çağrısı

Kafkasya’da, Rusya ile silahlı mücadeleyi sürdüren gruplardan birinin lideri Zalim Şebzuhov’a ait olduğu düşünülen bir ses kaydı internete düştü.

Kayıtta konuşan kişi, Kafkasya Emirliği mensuplarının IŞİD’e biat etmesini kınadı ve onları tekrar Kafkasya Emirliği’ne dönmeye çağırdı. Bu ses kaydı, Kafkasya’daki tüm silahlı grupların IŞİD’e geçtiği iddiasını yalanlamakta.

Kabardey-Balkar direnişçileri lideri olduğu tahmin edilen ve hakkında arama emri bulunan Zalim Şebzuhov’un ses kaydı, 28 Aralık 2015’de YouTube’dan yayınlandı.

Ses kaydındaki kişi, konuşmasında, özellikle Kabardey-Balkar’daki direnişçi gruplar arasındaki dağılmayı ve bazılarının IŞİD’e biat etmesini eleştiriyor. Ses kaydına göre, bu kişilerin IŞİD’e bağlanmasını mümkün kılan şey, 2015’de Kafkasya Emirliği’nde lider ve kadı olan Magomed Suleymanov ve halefi Aliashab Kebekov’un öldürülmüş olması. Bu isimler, IŞİD’e katılanları fitne çıkarmakla suçluyordu.

Ses kaydındaki kişi aynı zamanda, bazı direnişçilerin yeniden Kafkasya Emirliği’ne geçmek istediklerini iddia ediyor.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Milli Antiterör Komitesi, Zalim Şebzuhov’un 16 Nisan 2015’de düzenlenen özel operasyon sonucunda öldürüldüğünü ilan etmişti. Ayrıca onun Mayıs törenlerinde gerçekleştirmek üzere bazı terör eylemleri hazırladığını ve Suriye’ye gönderilmek üzere militan topladığını iddia etmişti. Milli Antiterör Komitesi, daha sonra, Şebzuhov’un ölümü haberini yalanladı. Öldürülen kişinin Zaur Prokopçuk olduğunu söyledi. Zalim Şebzuhov’un IŞİD’e biat ettiği ise hiçbir zaman doğrulanamadı.