Taliban’dan Rusya ziyareti

ABD ile biten barış görüşmelerinin ardından Taliban Rusya’yı ziyaret etti. Rusya Dışişleri Sözcüsü görüşmenin ABD ile Taliban’ın yeniden masaya oturtmak amacıyla gerçekleştiğini söyledi

ABD ile Taliban arasında barış görüşmelerinin sonlanmasının ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Taliban delegelerinin Moskova’da Rus yetkililerle görüştüğü aktarıldı.

Devlet ajansına konuşan Dışişleri Sözcüsü, “Rusya Devlet Başkanı’nın Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, Moskova’da Taliban delegeleriyle bir görüşme gerçekleştirdi. Rus yetkililer ABD ile Taliban arasında anlaşma görüşmelerini yeniden masaya getirmeye odaklandı. Taliban tarafı Washington ile diyaloğa devam etme isteğini dile getirdi” dedi.

Taliban’dan bir kaynak da görüşmenin örgütün Çin, İran ve Orta Asya’da bölgesel destek arayışı kapsamında gerçekleştiğini belirtti.

Katar’da bulunan bir Taliban yetkilisi ise “Ziyaretlerin amacı liderleri barış görüşmelerinin ilerleme kaydettiği sırada ABD Başkanı Donald Trump’ın barış sürecini sonlandırdığı konusunda uyarmaktı. Anlaşmaları yeniden ortaya koymak değil ABD birliklerinin Afganistan’ı terk etmesi için bölgesel destek almaktı” dedi.

ABD Başkanı Trump, bir ABD askerinin de öldüğü Kabil’deki son saldırıdan dolayı Taliban’la devam eden barış görüşmelerini durdurduğunu açıklamıştı.

Trump ayrıca Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve bazı Taliban liderleri ile Camp David’de bugün yapılması planlanan gizli görüşmelerin de iptal edildiğini duyurmuştu.

Geçen hafta 9’uncu barış görüşmesini tamamlayan ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, anlaşma metnini Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile paylaşmıştı.

Öte yandan Halilzad, Kabil’de özel bir televizyon kanalına verdiği demeçte, Taliban ile aylar süren görüşmelerin ardından bir taslak anlaşmaya varıldığını, ABD’nin ülkedeki 5 üssünü 135 gün içinde kapatarak 5 bin askerini çekeceğini açıklamıştı.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de diplomatik misyonların bulunduğu semt yakınında bomba yüklü minibüsle düzenlenen saldırıda, NATO bünyesinde görevli 2 asker de dahil en az 10 kişinin öldüğü bildirilmişti.

Kaynak: T24