Türkiye’nin Ahıska Türklerine desteği sürüyor

Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği heyeti, Azerbaycan’ın Saatlı ilinde yaşayan Ahıska Türklerini sağlık muayenesinden geçirdi ve bölge halkına gıda yardımında bulundu.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Azerbaycan’da faaliyet gösteren Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri ve iş adamlarıyla Saatlı’nın Kazanbatan köyünde yaşayan Ahıska Türklerini ziyaret etti. Ziyarete Saatlı Valisi Nazım İsmayılov da eşlik etti.

Türkiye-Azerbaycan İş Adamları ve Sanayiciler Birliğinin (TÜİB) organize ettiği gezi kapsamında, Özoral ve beraberindekiler köyün girişinde Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 75. yılı anısına 75 fidan dikti.

Büyükelçi Özoral, daha sonra, 97 yaşındaki Ensar Rizmanov’un evine misafir oldu. Ahıska Türkleri ile sohbet eden Özoral, kendisine gösterilen misafirperverlik için teşekkür etti. Rizmanov da Türk heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Türkiye ve Azerbaycan’dan her zaman destek gördüklerini belirtti.

Ziyaret kapsamında Bakü’den davet edilen doktorlar köy halkını muayene etti. Köy halkına gıda paketleri dağıtılan ziyarette, çocuklara da hediyeler verildi.

Büyükelçi Özoral, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Azerbaycan’ın Ahıska Türklerine sahip çıkan önemli ülkelerden biri olduğunu, bugün de çok sayıda Ahıska Türkünün Azerbaycan’da huzur ve güven içerisinde yaşadığını vurguladı.

Ziyaret ettikleri bölgede yaklaşık 20 bin Ahıska Türkünün yaşadığını aktaran Özoral, “Uğradıkları haksızlıklar tam olarak giderilebilmiş değil. Ahıskalıların içlerinde vatana dönmek büyük bir özlem. İnşallah onu da yakın zamanda gerçekleştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye ve Azerbaycan iki devlet bir milletiz. Türkiye ne kadar sahip çıkıyorsa Ahıskalılara Azerbaycan da o kadar sahip çıkıyor.” dedi.

Kaynak: TRT Avaz