Abhazya ve Güney Osetya arasında işbirliği

Güney Osetya’da 10 Nisan’da ülke parlamentosunun kuruluşunun 25. yıldönümü sebebiyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Abhazya ve Güney Osetya parlamentoları arasında imzalanan anlaşma aynı güne atfedildi.

Abhazya Parlamentosu ile işbirliği anlaşması imzalayan Güney Osetya Parlamentosu, aynı gün, Donetsk ve Lugansk cumhuriyetleri ile de işbirliğine yönelik bir anlaşma imzaladı.

10 Nisan’da, Güney Osetya Parlementosu 25. yıldönümünü kutladı ve ülkeye Rusya, Abhazya, Donetsk, Lugansk ve Yukarı Karabağ’dan heyetler ziyarette bulundu.

Güney Osetya Parlamentosu Başkanı Anatoli Bibilov, “Abhazya ve Güney Osetya arasındaki ilişkiler gelişiyor. Bizler de eski dostluk ve ortaklık ilişkilerimizi resmiyete kavuşturan işbirliği anlaşmasını imzalamayı planladık” dedi.

Bibilov’un ifadesine göre, Abhazya ve Güney Osetya, anlaşma çerçevesinde, tecrübe paylaşımında bulunacak ve bazı kanun tasarılarının hazırlanmasında ortak hareket edecekler.

Abhazya Parlamentosu Başkanı Valeri Bganba, iki parlamentonun çalışmalarında birçok ortak noktanın bulunduğunu, imzalanan anlaşmanın ise karşılıklı ilişkileri aktif hale getireceğini ifade etti.

Donetsk Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı Denist Puşilin, ortak çalışmaların Güney Osetya ve Donetsk Cumhuriyeti’ne amaçlarına ulaşması konusunda yardımcı olacağını ifade etti ve Güney Osetya’yı parlamentolarının 25. yıldönümü dolayısıyla tebrik etti.

Sputnik Abhazya’nın verdiği bilgilere göre, Bibilov, Lugansk Halk Cumhuriyeti ile imzalanan anlaşmanın, parlamentolar arası karşılıklı ilişkiler konusunda ciddi bir adım olduğunu ve ilişkilerin gelişimine yardımcı olacağını söyledi.