Çeçenya’da gazeteci avı

“Dojd” kanalı muhabiri Vasili Polonski, 29 Nisan’da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir video ile seslenen Kenhi köyü sakini Ramazan Calaldinov ile görüşmek için Dağıstan’a gitti.

Calaldinov, videoda, dağ köylerinde yaşamın şartlarının kötü olduğunu, 1994-1996 ve 1999’daki iki savaş sonucunda evlerin yıkıldığını ve Çeçen yetkililerin yolsuzluk yaptığını söylemişti.

Dağıstan’a gelen gazeteci oradan Kenhi’ye gitti. Şaroy bölgesi Kenhi bölgesi vatandaşları, “Vasili Polonski akşam saat sekizde geldi. Yaklaşık 100 kişi toplandı. İki saat çekim yaptı.. Ama, anlaşılan o ki, onun ziyareti Kadirov’un adamları tarafından öğrenildi. Gazeteci gittikten bir saat sonra Şatoy bölgesinden güvenlik mensuplarının araçları geldi. Ancak Polonski’yi yakalayamadılar. Biz, gazeteciye, güvenlik probleminden dolayı, Dağıstan sınırına kadar eşlik ettik” dediler. Vatandaşların ifadesine göre, Polonski, Tsumadinski’ye 22 kilometre boyunca, Kenhi sakinleri ile birlikte gitti. Oradan Mahaçkale’ye geçti ve Moskova’ya uçtu.

Chernovik’in verdiği bilgilere göre, Çeçenya polisi, 30 Nisan günü, gazeteciyi dağ köyüne götüren şoför Magomed Şaripov’u buldu ve gözaltına aldı.