Derbent yıldönümüne hazır değil

3 Eylül’de Derbent Belediyesi’nde, Derbent’in 2000. yıldönümü kutlamalarının yapılması ve hazırlıklarıyla ilgili bir toplantı yapıldı.

RF Başbakan Yardımcısı Aleksandr Hloponin, Derbent’in durumunu değerlendirirken, son Derbent ziyaretiyle şimdiki Derbent arasında fark gördüğünü ifade etti.

Hloponin, Chernovik’e yaptığı açıklamada, “Elbette daha fazlasını istiyoruz. Kutlama etkinlikleri şehrin bundan sonraki dönüşümü için bir başlangıçtır” dedi.

Dağıstan Başbakanı Abdusamad Gamidov yerine getirilen çalışmalar hakkında rapor verdi. Derbent 2000. yıldönümü kutlamalarına iki hafta kaldığı şu günlerde hazırlıkların tamamlanmadığı ortaya çıktı. Üst düzey yetkililerin ziyaret ettiği 15 nolu okul da bunlar arasında.

Hloponin ve RF devlet başkanının Kuzey Kafkasya Federal Bölge Özel Temsilcisi Sergey Melikov, rapor vermek uğruna çocukların henüz hazır olmayan bir yerde eğitimlerine izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Melikov’un ifadesine göre, Derbent’te şu anda henüz yapılmamış çok iş var ve inşaatlar planlı bir şekilde yıldönümü kutlamalarının sonrasında da devam edecek.

Dağıstan Devlet Başkanı Ramazan Abdulatipov, şehrin hazır olmayışının nedeni olarak Derbent’in yıldönümü hazırlık ve kutlamaları arifesinde tamamıyla yönetimsiz kalmış olmasını gösterdi. Abdulatipov, “Moskova, Pyatigorsk, Mahaçkale ve Derbent ile ilgilendi, ama Derbent’in kendisi kendisiyle ilgilenmedi. Kutlamaların ardından şehre canlı bir iktidar getirmek lazım” dedi.