IŞİD Derbent saldırısını üstlendi

IŞİD, Dağıstan’da sene başından beri üçüncü defa eylem gerçekleştirdiğini, bu eylemin Derbent’teki saldırı olduğunu açıkladı.

Bu saldırılarda, çoğu polis olmak üzere, altı kişi hayatını kaybetti.

14 Mayıs’ta Derbent’te beş katlı bir binanın en üst katından polislerin üzerine ateş açıldı. Güvenlik güçleri daireyi ablukaya aldı ve düzenlenen özel operasyonda dört zanlı öldürüldü. Operasyon sonucunda soruşturma başkanı ve 1 OMON askeri öldü, 15 polis yaralandı

IŞİD’e ait kaynakların yaptığı açıklamaya göre, polisin üzerine ateş açan bu kişiler IŞİD üyesiydi.

29 Mart’ta, “Uytaş” havaalanı yakınlarındaki Novıi Huşet kasabasında, federal yolda Krasnoyarsklı emniyet güçlerini taşıyan iki araç patlatılmıştı. Dağıstan İçişleri bilgilerine göre, patlama sonucunda bir kişi öldü ve iki kişi yaralandı. IŞİD kaynaklarına göre, bu saldırıyı Kafkasya’daki IŞİD birliği organize etti. Bu saldırıyla ilgili haberlerinde de iki patlama olduğunu ve 10 kişinin öldüğünü ve üç askerin yaralandığını açıkladılar.

15 Şubat’ta, Derbent bölgesi Cemikent köyü yakınlarındaki trafik kontrol noktasında bir araç havaya uçuruldu. Dağıstan yönetimi iki polisin ve intihar eylemcisinin öldüğünü, 18 kişinin de yaralandığını açıkladı. Haber kaynakları ise intihar eylemcisi ile birlikte ölenlerin dört kişi olduğunu açıkladı. Aynı gün IŞİD, patlamayı Kafkasya’daki IŞİD birliğini organize ettiğini açıkladı.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, 2015’de, IŞİD Dağıstan’da yapılan iki saldırıyı üstlendi. IŞİD, 30 Aralık 2015’de Derbent’te Narın-Kala yakınlarında insanlara ateş açılma olayını üstlenmişti. Olayda 12 kişi yaralanmış, bir kişi de ölmüştü. 2 Eylül 2015’de IŞİD Dağıstan’ın güneyinde Magaramkent köyü civarında askeri kışlaya düzenlenen saldırıyı üstlenmişti.