Kokov, mülteciler ve Çerkes sorunu üzerine konuştu

Yuri Kokov, “Mülteci problemine karşı tedbir paketi gerekli” dedi.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkanlık ve hükümeti basın sözcülüğünden açıklandığına göre, 10 Eylül Perşembe günü Kabardey-Balkar Başkanı Yuri Kokov, Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Sivil Toplum ve İnsan Hakları Gelişim Konseyinin, Rusya’ya kabul edilecek Suriyeli mültecilerin sayısının arttırılmasıyla ilgili önerisini değerlendirdi.

Kokov, Kabardey-Balkar haber ajansına yaptığı açıklamada, “Kabardey-Balkar’a Suriye’den yaklaşık 2.000 mülteci geldi. Çoğunluğu, dedeleri Kafkasya’da yaşamış olan Suriyeli Çerkesler. Bütçe dışı hesaplardan onlar için seksenden fazla ev alındı ve ücretsiz olarak verildi. Yüzlerce genç Suriyeli büyük Rusya üniversitelerinde eğitim görüyor. 700’den fazla Suriyeli çocuk okul ve okul öncesi kurumlarda eğitim görüyor. Sivil kuruluşlar da katılımda bulunuyor. Ülkede ilaç, mobilya, giyecek alınması için yardım kampanyaları düzenliyorlar. Mültecilerin adaptasyonu için şartlar oluşturuluyor. Bu konuda mülteci görünümü altında ülkeye uluslararası terör örgütleri üyelerinin bilinen amaçlarla girebileceği de göz ardı edilmemeli. Böyle tehlikeleri engellemek amacıyla tedbir paketi hazırlamamız lazım” dedi.

7 Eylül’de Kabardey-Balkar Başkanı Kokov, Çerkessk’te Rus gazetecilerin sorularını cevaplarken şöyle dedi: “Jeopolitik konumumuzdan ötürü, devletimizdeki istikrarı bozmak isteyen kişiler her zaman olacak. Bu tür girişimlerden biri ‘Çerkes problemi’ denilen şeydir, halbuki böyle bir şey yok, bizler barış ve uzlaşı içinde yaşıyoruz. Eğer gerçeklerden konuşacak olursak, bugün Rusya, Adıgelerin kendi devletlerine sahip olduğu, anadillerinin resmi dil olduğu, gelenek, kimlik ve kültürlerinin korunması için şartların elverişli olduğu tek ülkedir.”