Magas ve Nalçik ilk onda

nalçik
test altyazı

9 milyondan fazla Rusya Federasyonu vatandaşı, “Milli Seçim” projesinin sitesindeki oylamaya katılarak, kendilerine göre en iyi olan şehirleri seçtiler.

İlk on şehir listesinde İnguşetya’nın başkenti Magas sekizinci, Kabardey-Balkar’ın başkenti Nalçik onuncu sırada yer aldı.

Rusya internet projesinin sitesinde ifade edildiğine göre, yarışma, “genç neslin ulusal bilincinin gelişmesine ve Rusya devletinin kültürel-tarihi mirasını korunmasına destek amacıyla” organize edildi. Yarışmaya, Rusya Federasyonu’na bağlı tüm bölgeler katıldı.

Oylamanın sonucu 30 Aralık’ta açıklandı. İlk sırayı Sevastopol aldı, burası için 314.624 kişi oy verdi. İkinci sırada, 247.045 oy ile Habarovsk, üçüncü sırada 240,027 oy ile Kostroma yer aldı.

Rusya’nın güneyindeki bölgelerin başkentleri arasında en iyi sonucu Magas gösterdi. Burası için 63.843 kişi oy kullandı. Onuncu olan Nalçik şehri ise 55.284 oy aldı.

Listenin on dördüncü sırasında, 31.073 oy ile Vladikavkaz, 32. sırada Maykop, 42. sırada Stavropol yer aldı. En iyi 50 şehir arasında Caharkale 44., Volgograd 48. sırada yer aldı.

İdari merkezler arasında en kötü sonucu Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale şehri gösterdi ve 1171 oy ile sondan bir önceki 82. sırada yer aldı.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Milli Seçim internet projesinin geçen seneki ilk 10 şehir listesinde Maykop altıncı sırada, Caharkale dokuzunca sırada yer almıştı.