Sovyetler Birliğinin Çerkes kahramanı hakkında kitap yayınlandı

Adıgey’de “Ruslar Teslim Olmaz” sözüyle anılan şair, asker Hüseyin Andruhayev hakkında bir kitap yayınlandı

Rusya’da 2. Dünya Savaşı zaferinin 70. yıldönümü çok sayıda ve çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Adıgey Cumhuriyetinde zaferin 70. yılı, Andruhayev’in 95. doğum günü ve Rusya’da Edebiyat Yılına ithaf edilen “Hüseyin Andruhayev” kitabı yayınlandı.

Kitapta Andruhayev’in şiirleri, düzyazıları, hakkındaki yazılar ve aile arşivinden fotoğraflar yer alıyor. Kitapta ilk defa, kimliği belirsiz bir ressamın Sovyetler Birliği kahramanının son anlarını resmettiği bir tabloya da yer veriliyor. Andruhayev’in hayatını kaybettiği Ukrayna’daki köyde bulunan bu resim 1982’de Adıgey özerk bölgesine teslim edildi.

Şair Hüseyin Andruhayev, 2. Dünya Savaşında Kızıl Orduda keskin nişancı olarak görev aldı. Kasım 1941’de Luhansk bölgesinde, hayatını kaybettiği çatışma öncesinde kendilerini kuşatma altına alan ve teslim olun çağrısı yapan Alman askerlerine “Ruslar teslim olmaz” cevabını verdiği kaydediliyor.

Andruhayev’in son sözleri Soveytler Birliğinde meşhur oldu ve ölümünden sonra kendisine Sovyetler Birliği Kahramanı unvanı verildi. Hüseyin Andruhayev’in tüfeği Moskova’da RF Silahlı Kuvvetler Merkez Müzesinde muhafaza ediliyor.