Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri sıralamanın sonunda kaldı

Rusya Federasyonu’nda yaşam kalitesi değerlendirirken Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri liste sonlarında kaldı.

RIA Rating tarafından yapılan listede Karaçay-Çerkes, inguşetya ve Kabardey-Balkar yaşam kalitesi bakımından sıralamada son on bölge içinde kaldı.

RIA Rating uzmanları, verileri Rosstat (Rusya Federal Devlet İstatistik Servisi), Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası ve diğer bunun gibi dışarıya açık yaklaşık 70 kaynaktan aldıklarını belirttiler.

2017 ile kıyaslandığında, yaşam koşulların için en uygun ülke derecelendirmesine göre Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti 25.3 puanla  83. sıradan 84’e geriledi. 28.7 puanla Kalmıkya Cumhuriyeti sıralamada 81. sırada yer alırken İnguşetya 82. sırada kaldı.

Kabardey-Balkar’da 34.1 puanı ile 76. sırada yerini aldı. 2017’de sıralamasında ise 75. olmuştu. Uzmanlar, değerlendirmedeki düşüşün bölgedeki yaşamın kötüleşmesiyle değil, diğer bölgelerdeki olanakların gelişmesiyle bağlantılı olduğunu belirtti.

Verilerine göre, 2018’de Kuzey Kafkas cumhuriyetleri arasında en başarılı ülke 39,8 puan alan ve 72. sıradan 65. sıraya yükselen Kuzey Osetya oldu. Dağıstan da sıralamada 73. sıradan 69. sıraya yükseldi. Buna karşılık, Çeçenya, 2017 yılında yer aldığı sıralamada 68. sıradan 71. sıraya geriledi.

Krasnodar Bölgesi, 63.9 puanla 6. Sırada Güney Rusya’nın en iyi yaşam kalitesine sahip bölgesi oldu.

Çalışmada İlk 10’a giren bölgeler, ülkenin perakende ticaret cirosunun yüzde 40’ının sağladığı ve sabit varlıklardaki yatırımların yaklaşık yüzde 40’ını oluşturduğu yerlerdir.