Aman! Dağıstanlı kızlar kaçırılıyor…

Mahaçkale – Kafkasya’nın yüzlerce yıllık geriye giden evlenmek için kız kaçırma âdeti bugünlerde Dağıstan’da bir hayli revaçta.

Dağıstan polisine göre 12 Ekim’den yani Ramazan Bayramı’nın birinci gününden bu yana üç kız kaçırıldı. Kaçırılanlardan biri 20 yaşında hukuk öğrencisi, diğeri 22 yaşında bir markette kasiyer ve ötekisi 18 yaşında bir kız. Polise intikal eden üç olaydan sadece biri damat adayının gözaltına alınmasıyla sonuçlandı.

Kız kaçırma vakalarındaki artış devleti de alarma geçirdi. Öyle ki Dağıstan Devlet Başkanlığı’na bağlı kadın, aile ve nüfus işlerinden sorumlu komite konuyla ilgili özel bir toplantı yapmak durumunda kaldı. Devlet başkanlığı sekreteri Takibat Mahmudova başkanlığında yetkililer Levaşi’de bir araya gelerek gidişatı değerlendirdi. Mahmudova, resmi kayıtlara geçen kız kaçırma vakasının 1999’dan bu yana 700’ü aştığını söyledi. Mahmudova, Rossiskaya Gazeta’ya "Aileler kızlarının kendisiyle evlenmek isteyen birisi tarafından kaçırılacağını, kızın da buna gönlü olduğunu önceden biliyor. Fakat yine de bu durumu güvenlik güçlerine bildiriyorlar. Ardından gelin buna itirazı olmadığını yazılı olarak bildiriyor ve kimse adaletin karısına çıkmıyor. Ama bir kere şikayet yapıldığı için haliyle bu olay kayıtlarda kriminal vaka olarak kalıyor ve istatistiklere geçiyor" dedi.

Kız kaçırma olaylarının patlak vermesinin nedeni ise malum olduğu üzere ağır düğün masrafları. Kaçırma geleneği sayesinde kızı kaçıran damat başlık parası vermekten, kızın ailesi de çeyiz ve düğün masraflarından kurtuluyor. (Ajans Kafkas)