Çeçen kızlar tesettüre giriyor, ailelerse rahatsız

Caharkale/Ajans Kafkas – Rus yanlısı Çeçen başkan Ramzan Kadirov’un kadınların başörtüsü takmaları yönündeki talimatları içerde ve dışarıda tartışmalara yol açmışken kendiliğinden örtünen Çeçen kızların sayısındaki artış da dikkat çekiyor.

 

Özellikle genç kızların tam tesettür tercihi aslında geleneksel olarak örtüyü benimsemiş olan Çeçenler arasında da bir sancıya dönüşmüş gözüküyor. Genç kızların gerek aileleri gerekse çevrelerinde tepkiyle karşılandığı, siyasal olarak da kolayca Vahhabi damgası yiyebildikleri belirtiliyor.

Çeçenya Devlet Üniversitesi öğrencisi Milana Dukanayeva kendi deneyimini şöyle anlatıyor: "15 yaşımdan beri İslam’ın belirlediği giyim tarzına göre giyiniyorum. Elbette insanlar anlamadı, hatta bazıları vahhabi olarak bile adlandırdı. Kendi babam bile seçimime karşı idi. İslam’da kadın vücudunu ve yüzünü saklamalı. Ben bunu anladım ve kabul ettim. Benim gibi tesettürlü birçok arkadaşım da var."

Milana’ya göre arkadaşlarının yarısı bunu istemeyen aileleriyle sorunlar yaşıyor.  

Etnograf Vaha Garsayev ise "Tesettür Çeçenlerin milli kıyafeti değil. Vaynahların kıyafetleri rahattı; coğrafi, sosyal-ekonomik, manevi, ahlaki ve dini faktörlere uygundu" değerlendirmesini yapıyor. Kızı tesettüre giren Hovra Şugaipova da, "Başörtüye karşı değilim, örtsün, sevinirim, ama uzun şeyler giymek gerekmiyor. Mağazada kızım hemen uzun etek ve geniş bluzlara koşuyor. Bu konuda konuşurken bana ‘Anne ben daha iyi biliyorum’ yanıtını veriyor" diye yakınıyor. Erkeklerin tepkileri ise daha olumlu. Petrol Enstitüsü öğrencisi İbrahim Hatayev, "Kesinlikle onlara saygı duyuluyor, şahsen bende manevi temizlik ve dürüstlüğü çağrıştırıyor, güven veriyor" diyor. Çeçenya’da tesettür giyim ihtiyacını gidermek için de Caharkale merkezinde Tamila Maltsagova tarafından bir mağaza açılmış. RSBLT/ÖZ/FT