Çeçenya’nın bağımsızlığı için direniş hazırlıklarının başladığı iddia edildi

Ukrayna’da aktif olarak Rus ordusuna karşı savaşan Şeyh Mansur Taburu’nun sözcüsü İslam Belokiyev, Çeçenya’da işgalcilere karşı hazırlıkların başladığını söyledi.

2014 yılından bu yana Ukrayna’daki Rus işgalcilere karşı savaşan Şeyh Mansur Taburu’nun sözcüsü İslam Belokiyev, Çeçenya’da halkın işgalcilerin mevzilerini kendilerine bildirdiklerini, bölgede hangi noktalarda yeni cephelerin açılacağını kararlaştırdıklarını söyledi. Belokiyev, Çeçen halkıyla birlikte çalışmaya başladıklarını ve düşman birliklerinin hareketleri, ulaşım araçları, kullanılan silahların çeşitliliği, birlik sayısı ve diğer teknik detayları araştırdıkları bilgisini verdi.

İslam Düşünceleri isimli YouTube kanalına yeni bir video yükleyen İslam Belokiyev, “Kafkasya özgürlüğü için 400 senedir Rus sömürgeciliğine karşı savaşıyor. Kafkasyalılar hiçbir şeyi unutmadılar ve şimdi yeniden hatırlıyorlar. Kesinlikle özgürlüğü yeniden elde edeceğiz. Şimdi önümüzde tarihi bir şans daha var. Çeçenya bugün bağımsızlığa daha yakın. Düşman birlikleriyle ilgili yerel halktan bilgiler geliyor. Hangi üste kaç aşçının çalıştığını bile biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Belokiyev’in ses getiren videosundan iki gün sonra Telegram hesabı üzerinden açıklama yapan Ramzan Kadirov, Rusya’nın güney bölgelerinde ve Çeçenya dağlarında yeni hava savunma sistemleri kurulması gerektiğini, bugün buna her zamandakinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Kadirov, önleyici karşı taktik planlara ihtiyaç duyduklarını, yeni kurulabilecek hava üssünün Çeçenya’nın Şali bölgesine inşa edilebileceğini aktardı.

Çeçenya’daki gelişmeleri değerlendiren Rusya uzmanı Rebekah Koffler, Çeçenlerin yeni bir direniş başlatması durumunda bunun Vladimir Putin için ikinci bir cephe açılması anlamına geleceğini ve Ukrayna’daki Rus ordusunun dikkatinin dağılacağına işaret etti. Koffler, Çeçenya’da tam anlamıyla ikinci bir cephe açılamaması halinde bile bölgedeki herhangi bir gelişmenin Ukraynalıların lehine olacağını, Putin güçlerinin Ukrayna’dan çekilebileceğine dikkat çekti.

İkinci Dünya Savaşı dönemi Sovyetler Birliği politikalarını eleştirdiği ve Avrupa ülkelerinde Ramzan Kadirov’a karşı düzenlenen protestolara katıldığı için baskılara uğrayan İslam Belokiyev, Ocak 2022’de ülkesi İnguşetya’yı terk etmek zorunda kalmıştı. Büyük çoğunluğunu Çeçenlerin ve diğer Kafkasyalıların oluşturduğu Şeyh Mansur ve Cohar Dudayev isimli iki tabur ise 2014 yılından günümüze kadar Ukrayna’da Rus güçlerine karşı savaştı.