Çeçenya’da direnişçiler Kadirov rejimine karşı organize olduklarını bildirdiler

Çeçenya’da yüzleri kapalı bir grup internet üzerinden yayımladıkları videoda Ramzan Kadirov’a karşı organize olduklarını bildirdiler.

Çeçenya’da yüzleri kapalı bir grup direnişçi internet üzerinden yayımladıkları videoda Ramzan Kadirov rejimine karşı cihat ilan etti. Kimliği belirsiz direnişçiler Kadirov yönetiminin bayrağını ateşe verip Çeçen İçkerya Cumhuriyeti bayrağını gösterdiler. Askeri kıyafetli kişiler, Kadirov’un korktuğu zamanın geldiğini ve Çeçenya’da halkla birlikte direnişin örgütlenmeye başladığını belirttiler.

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Aslan Mashadov’un oğlu Anzor Mashadov, gelişmeleri doğrulayan bir açıklama yaptı. Polonya merkezli Bot Tak Belsat isimli kanala konuşan Mashadov, “Her savaşın kendi sırları vardır ve bunlar ifşa edilemez. İstişarelerimizi sürdürüyoruz ve halkla güçlü bir temas var. Daha fazlasını söylemeye hakkım yok.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’da Rus ordusuna karşı savaşan Şeyh Mansur Taburu’nun sözcüsü İslam Belokiyev geçtiğimiz hafta Çeçenya’da direniş hazırlıklarının başladığını duyurmuştu. Belokiyev, ortaya çıkan grupla temaslarının olmadığını bildirdi. Şeyh Mansur Taburu temsilcilerinden Bogdan Çeçenskiy ise Çeçen halkının bir daha yıkıcı bir savaşa maruz kalmaması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.