Dağıstan ve Çeçenya polisleri arasında yaşanan tartışmaya Kadirov müdahalesi

Dağıstan ve Çeçenya polisleri arasında çıkan tartışmaya Rusya yanlısı Çeçen hükümeti lideri Ramzan Kadirov müdahale etti.

Dağıstan’da güvenlik güçlerinin kontrolü sırasında sebebi bilinmeyen bir nedenden tartışma çıktı. Sosyal medyada paylaşılan videoda, Dağıstan polislerinin Çeçenya plakalı bir polis aracını durdukları görülüyor. Net olmayan kısa süreli görüntülerde sözlü tartışma ve küfürleşmelerin yaşandığı duyuluyor. Olayın ardından Çeçenya’dan geçen Dağıstan plakalı araçlar durdurulmaya ve sıkı kontrollerden geçirilmeye başlandığı bilgisi verildi.

Ramzan Kadirov, videonun sosyal medyada dolaşıma girmesinin ardından açıklama yapma ihtiyacı hissetti. Telegram hesabı üzerinden paylaşım gerçekleştiren Kadirov, sürücülere karşı provokasyon girişimi yapanları uyardığını belirtti. Açıklamanın ardından Dağıstanlı bir adamın özür videosu Kadirov rejimine yakın hesaplardan yayımlandı. Kadirov, pişmanlık duyan ve özür dileyen adamdan memnun olduğunu ve Allah’ın tövbe eden kişileri sevdiğini söyledi.

Bölge uzmanları Ramzan Kadirov’un Çeçenya sınırları içerisinde zorla özür diletme uygulamasının Kafkasya genelinde yayıldığı yönünde uyarıda bulundular.