Gürcülerden Gal TV’ye radyo ile misilleme

Tiflis/Ajans Kafakas – Abhazya’nın Gal bölgesinde yaşayan Gürcülere yönelik Megrelce yayın yapan televizyon kanalını devreye sokmasının ardından Gürcistan da bir radyo ile karşılık verdi.

‘Açık Abhazya’ adlı medya merkezi “Abhazya’nın Sesi” adıyla radyo kurup yayına başladı. Newsgeorgia’nın haberine göre, Gürcistan’ın Abhazya sınırındaki kenti Zugdidi’den FM 107.2 frekansıyla yayın yapan radyonun açılışı nedeniyle dün akşam şölen düzenlendi. Zugdidi’de Özgürlük Meydanı’ndaki konserli tanıtım programına Gürcistan’ın tanınmış şovmeni Duta Shirtladze’in yanı sıra Gürcü sanatçılar katıldı.

Radyo yetkilileri hedeflerinin Alhazya halkına yönelik haber yayını olduğunu, 24 saat yayın yapacaklarını, yayının ana dili Rusça olsa da Abhazya bültenler de hazırlayacaklarını kaydetti.

Gürcü Rustavi-2 televizyonu da radyonun açılış programı nedeniyle Abhazya yönetiminin Gal bölgesindeki köylere ek güvenlik güçleri sevk ettiğini belirtti. Çuburhinci köyünde ve İngur nehri üzerinde 100 silahlı güvenlikçinin konuşlandırıldığı ve sınırda kontrollerin sıkılaştırıldığı ifade edildi. ÖZ/FT