Bagapş: Çeçenlerin katkılarını unutmayız

Rusya güdümle Çeçen yönetimine bağlı Çeçen parlamentosu heyeti, parlamentolar arası ilişkileri geliştirmek için Abhazya’yı ziyaret etti.

 İki günlük ziyaret için önceki gün Sohum’a gelen ‘parlamento başkanı’ Dukvakh Abdurahmanov başkanlığındaki heyet, dün Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş tarafından kabul edildi. Görüşmede Bagapş "Çeçen halkı Abhazya’nın zor zamanlarında yanındaydı. Çeçen halkının hizmetleri hiçbir zaman Abhaz halkının hatırasından çıkmayacak ve bu bize büyük sorumluluk getiriyor" dedi. Bagapş, Çeçen heyetine ülkenin iç ve dış politikaki durum ile Gürcü-Abhaz sorununun çözüm süreci hakkında bilgi verdi. Abdurahmanov da, Abhazya ve Çeçenya arasında kültürel ve ekonomik ilişkilerin önemine vurgu yaptı. Çeçen parlamenterler Bagapş’a hediye olarak üzerinde Çeçenya bayrağının bulunduğu bir saat verdi.
1992-1993 Gürcü-Abhaz savaşına Çeçenya’dan 445 gönüllü katılmıştı. Bunlardan 75’i hayatını yitirmiş, 147’si yaralanmıştı. Çeçenlerden 13’üne ‘Abhazya Kahramanı’ nişanı, 27’sine Leon Madalyası, 3’üne de Cesaret Madalyası verilmişti. KU/ÖZ/FT