Adıgey bir kez daha geri dönüşü kutladı

Maykop/Ajans Kafkas – Adıgey’de devlet eliyle Kosova’dan bir grup Adıge’nin anavatanlarına döndürülmesinin anısına düzenlenen Geri Dönüşçüler Günü onuncu kez kutlandı.

Dün bu özel günle ilgili düzenlenen törene Adıgey Devlet Başkanı Aslan Thakuşinov, Parlamento Başkanı Anatoli İvanov, Başbakan Murat Kumpilov, Kremlin’in Güney Federal Bölgeler Özel Temsilciliği bünyesindeki Adıgey Federal Başmüfettişi Adam Tleuj, Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri Vladimir Samojenkov, Maykop Belediye Başkanı Mikhail Çerniçenko, bakanlar, milletvekilleri, geri dönüş yapmış Adıgeler, sivil ve dini örgüt temsilcileri, bilim ve sanat camiasından insanlar katıldı.

Dün akşam 19.00’da Cumhuriyet Milli Müzesi önünde bir gösteri yapıldı, ardından Adıge zanaatçılarının yaptıkları dekoratif sanat ürünleri kermesi açıldı. Adıge düğünüyle devam eden etkinlik 23.00’te havai fişek gösterisiyle bitti.

Kutlamalar çerçevesinde Maykop’taki Milli Müze’de ‘Hatırların Seslenişi’ adıyla bir sergi açıldı. Sergide Adıgelerin sürgüne giderken yanlarında götürdüğü eşyalar ile günümüz diaspora Adıge zanaatçılarının yaptığı eserler sergilendi.

Müzenin çalışanlarından Marina Sidcak "Sergilenen eşyalar Adıgeler tarafından sürgün zamanında götürülmüştü, onlar tarafından dikkatle korundular ve müzemize verildiler. Bu serginin tarihi hatırası var. Bunu unutmamalıyız. Eğer geçmişi hatırlarsak günümüzü kaybetmeyiz" dedi.

Ayrıca geçen hafta Başbakan Kumpilov anavatanına dönen Adıgeleri başbakanlık binasında kabul ederek bir görüşme yaptı. Parlamento Başkan Yardımcısı Vyaçeslav Sapiyev, Federal Göç Hizmeti Başkanı Aleksandr İvaşin ve bakanların da katıldığı görüşmede Kumpilov, Adıgey haritasına geri dönüşçüler için inşa edilen Mafehable köyünün girdiğini hatırlatıp “Adıgey, yurttaşlarının ana vatanlarına geri dönüşü konusunda örnek bir ülke” dedi.

Toplantıda, ülke yönetiminin çabalarının geri dönüşçülerin adaptasyonu konusunda olumlu sonuçlar verdiği belirtildi. Adıgey Cumhuriyeti Federal Göç Hizmeti bünyesinde sivil bir istişare kurulu oluşturulması, Mafehable köyünün resmi statüsüne kavuşması ve anavatanına geri dönmek isteyenler için kontenjanın arttırılması önerileri gündeme geldi. Ayrıca Mafehable’nin coğrafi olarak genişletilmesi ve buraya diasporadan yatırımcıların çekilmesi de müzakere edildi. Geri Dönüşçülere Yardım Vakfı Başkanı Nejdet Hatam, Geri Dönüşçüler Günü’nün sadece Adıgey’de değil, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes’de de kutlanması gerektiğini ifade etti. Talepleri dinleyen Kumpilov ise gündeme getirilen tüm konuların ülke yönetimi tarafından bilindiğini ve Thakuşinov’un bu meseleleri yakından takip ettiğini söyledi. Görüşmenin sonunda geri dönüşçüler arasında toplum, kültür, eğitim ve ekonomik alanlarda başarılar göstermiş olanlara ödüller verildi.

1 Ağustos 1998’de Adıgey Kosova’dan geri dönüş yapan 169 kişilik ilk Adıge grubunu kabul etmişti. Bugün Adıgey’de geri dönüş yapmış 1500 kişi yaşıyor. RE/ÖZ/FT