Çeçenya’da iki kardeş kaçırıldı

Rusya’nın önde gelen insan hakları örgütü Memorial, 34 yaşındaki İsmail Musliyev ve 25 yaşındaki İshak Musliyev kardeşlerin yakınlarının, 28 Ekim’den beri onlardan haber alamadıklarını duyurdu. İnsan hakları savunucularının belirttiğine göre, kardeşlerden biri “Grozni” televizyonunda yayımlanan, Kadirov’a suikast planlandığı haberinde gösterilmişti.

Grozni televizyon kanalı, 2 Kasım’da Argun şehrinden gençlerin Kadirov’a suikast düzenlemeyi planladığını ama suikastın engellendiğini duyurdu. Kadirov, kameralar önünde, ekstremist propagandanın kurbanı olduklarını söylediği Argunlu gençlerle sohbet etmişti. Kadirov, sadece bu sohbeti duyurdu, suikast girişimi hakkında bir şey söylemedi. Emniyet güçlerinin yaptığı açıklamaya göre, gençlerin hiçbiri tutuklanmadı, haklarında herhangi bir suçlama yapılmadan serbest bırakıldı.

Memorial insan hakları örgütünün verdiği bilgilerine göre, 27 Ekim gecesi Musliyev ailesinin evine “maskeli ve silahlı özel birim memurlarınca baskın düzenlendi”. Eve baskın düzenleyenler kendilerini tanıtmadılar. Herhangi bir arama belgesi göstermediler. Baskın esnasında ailenin tüm üyelerinin yüzüstü yere yatmaları emredildi. Memurlar İsmail ve İshak’ı alıp götürdüler.

İnsan hakları savunucularının belirttiğine göre, 2 Kasım’da yerel “Grozni” televizyonunda Ramzan Kadirov’un bir kaç genç adamla konuştuğu bir haber gösterildi. Bu gençlerin aralarında İshak Musliyev de vardı.

Memorial bülteninde, “Haberin sonunda Kadirov, herkesi affettiğini ve onların evlerine döneceğini söyledi. İshak dışında görüntüdeki herkes evine döndü. Ayrıca İshak’ın kardeşi İsmail’in başına ne geldiği de bilinmiyor” deniyor. Musliyev ailesinin komşuları ve tanıdıklarının insan hakları savunucularına anlattığına göre, İshak “gerçek bir Müslüman, İslam’ı öğreniyor ve kurallarına uyuyor”. İshak evli, bir çocuğu var, eşi ikinci çocuğuna hamile. İsmail de evli ve üç çocuğu var.

Memorial Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Kadirov’un tüm gözaltına alınanların serbest bırakılması talimatını dikkate alacak olursak bu olayda Kadirov’un talimatına riayet edilmediğini görürüz. Musliyev kardeşler muhtemelen onun bilgisi olmadan bilinmeyen bir yerde tutuluyor” dedi.