Çeçenya’da zorunlu Kadirov eylemi

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, 18 Ocak’ta, Çeçenya’da çocukların katılımıyla Kadirov’a destek eylemi yapıldı. İnternette, 19 Ocak’ta, birçok öğrencinin Kadirov için “Ramzan Kadirov; Rusya Vatanseveri” sloganı ve Kadirov’u öven başka sloganlar da attıkları bir video yayımlandı.

İddialara göre, Kadirov yönetimi ayrıca, 21 ve 22 Ocak’ta yapılması planlanan Kadirov’a destek eylemlerine tüm memur ve öğrencilerin katılımını zorunlu kıldı.

“Öğrencilerin ailesinden izin alınması gerekiyordu”

Moskovalı avukat, emekli içişleri albayı Yevgeni Çernousov, öğrencileri eğitim kurumunun merdivenlerinde toplamak bile okul dışı faaliyet sayılır açıklamasında bulundu.

Eğitim kanununa göre, dışarıdaki bir eyleme katılmak için öğrencilerin velilerinden izin alınması gerekiyor diyen Çernousov, izinlerin eylem organizatörüne verilmesi gerektiğini, aksi takdirde katılımın yasak olduğunu belirtti.

Siyasi partilerin eğitim kurumlarının eğitim sürecine müdahalesinin Rusya yasalarında kesinlikle yasaklandığını belirten Moskovalı avukat İgor Trunov, “Ama biz, çocukların ders görmek yerine ‘Birleşik Rusya’ partisi yöneticilerinden biri için, parti yüksek konseyi üyesi Ramzan Kadirov için düzenlenen bir eyleme gittiklerini görüyoruz” açıklamasında bulundu.

Avukatın belirttiğine göre, “Siyasi partiler” kanununun 42. maddesine uygun olarak, “siyasi partilerin eğitim kurumlarındaki eğitim sürecine müdahale yasağı”nın çiğnenmesi halinde siyasi partinin bölgesel şubesinin lağvedilmesi gerekir.

“Bu çocuklara yapılan bir haksızlıktır”

Memorial İnsan Hakları Merkezi üyesi Oleg Orlov, 18 Ocak’taki eylemin, Kadirov’dan fayda sağlayabilmek için onun ilgisini çekmeye çalışan öğretmenler tarafından düzenlenmiş olabileceğini söyledi.

Orlov, “Okulun öğretmenleri ve müdür, yönetimin ilgisini çekmek istemiş olabilirler ve bunu da kendileri için değil okul ve çocuklar için yaptıklarını düşünmüş olabilirler” dedi. Ayrıca en çok, eyleme katılmaya mecbur edilen çocuklara üzüldüğünü ifade etti.

“Bu tür eylemlere tüm ülkeden insanlar getiriliyor”

Uluslararası Kriz Grubu araştırmacısı Varvara Pahomenko, yönetim tarafından organize edilen eylemlere devlet memurlarının, üniversite öğrencilerinin ve diğer öğrencilerin katılımı mecburiyetinin “Çeçenya için alışılmış bir uygulama” olduğunu belirtti.

Pahomenko, “Çeçenya halkı Putin’in doğum günü kutlamalarına, Rusya Günü mitinglerine, Charlie Hebdo karikatürü protesto eylemine katılmaya mecbur ediliyor” dedi.

Pahomenko’nun düşüncesine göre, şu anda, Ramzan Kadirov’a destek için Çeçenya’da, Devlet Duma milletvekillerinden öğrencilere kadar herkes seferber edildi.

Devlet Duma milletvekili Dama Delimhanov Instagram sayfasından Kadirov’a destek videosu yayımladı. Eylem katılımcıları “Rusya, Ramzan, Allahu Ekber” sloganı atıyorlardı.

“Eylemlere katılmayı reddetmek öğretmenlerin kovulmasına neden olabilir”

Uluslararası Kriz Grubu Rusya temsilciliği başkan yardımcısı Yekaterina Sokiryanskaya, Çeçenya’da öğretmen ve öğrencilerin sistematik olarak rejimi destekleyen eylemlere katılmaya mecbur bırakıldıklarını söyledi.

Sokiryanskaya, “Öğrencilerin olduğu otobüsler şehrin merkezine getiriliyor, orada eylem ve gösterilere katılıyorlar. Öğrencilerin aileleri de spor ve eğlence etkinliklerine gitme ve bilet almaya mecbur bırakılıyor” dedi.

Sokiryanskaya, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, eyleme katılmayı kabul etmemenin öğretim üyelerinin işten çıkarılmasına neden olabileceğini ve öğrencilerin velileri için büyük problemlere neden olabileceğini iddia etti.


Yorumlar
  1. rahmi_ozkaya

    Rusya Çarı Putının emrıyle uşağı KADİROVUN MITINGINE Çeçen halkının memurlarını,öğrencılerınive öğretmenlerını KGB gladyösu görevlılerınce evlerınden KADİROV SHOWUNA zorla getırılmesı PUTININ DEMOKRASİSİ VE İNSAN HAKLARINA KARŞI MEZALIMIN GÖSTERISI…AYNI TAS AYNI HAMAM SÖZDE RUSYA FEDERASYONU CUMHURRİYETİ… BASKAN ÇAR PUTIN HAKLIDIR…ÇÜNKİ ÇARDIR HERZAMAN HAKLIDIR RUSYADA DEMOKRASİ BUKADAR…!