Dağıstan’a akın eden Rus turistlerin rahat davranışları kriz çıkardı

Dağıstan’a akın eden Rus turistler, bölge insanını ciddiye almayan hareketleri nedeniyle krize neden oldular.

Dağıstan’da artan Rus turistler, bölge insanını ciddiye almayan rahat hareketleri nedeniyle toplumsal krize neden oldular. Dağıstan’da Rus turistlerin şehir merkezlerinde bikiniyle dolaşmaları, dağ köylerinde çıplak güneşlenmeleri, halka açık yerlerde cinsel ilişkiye girmeleri ve diğer uygunsuz davranışlarıyla ilgili her gün yeni bir video sosyal medya sitelerinde paylaşılıyor. Gunib köyünün imamı yayımladığı video üzerinden yaptığı çağrıda Rus turistlerin kapalı kıyafetler giyinmeleri ve ahlaki kurallara uymaları gerektiğini söyledi.

Rus turistler ise durumu anlamadıklarından şikayetçi oldu, kimileri ise yaptıklarından dolayı özür videoları yayımladı. İsmi gizli bir blog yazarının kaleme aldığı yazıda, Dağıstan’da turistlerin kıyafetlerinden şikayetçi olanların kendileriyle çeliştiği belirtildi. Karma dövüş sanatları (UFC) hafif sıklet kategorisinde şampiyon olan ilk Müslüman sporcu Dağıstanlı Khabib Nurmagomedov’un çıplak bir şekilde dövüştüğünü vurgulayan bir yazar, Dağıstan’da kimsenin bu durumdan rahatsız olmadığı gibi maçların büyük bir merakla izlendiğini yazdı.

Dağıstan’daki turist rehberleri, Rus turistlerin bulundukları konumdan güneye doğru gittikleri için rahat kıyafetler tercih ettiklerini vurguladılar. Dağıstan’ı gezmek isteyen birçok turistin bölgeye gelmeden önce nasıl hareket edilmesi gerektiğiyle ilgili araştırma yaptığı belirtildi. Çernovik gazetesi editörü Magomed Magomedov da konuştuğu birçok Dağıstanlının turistlerin davranışlarından rahatsız olmasına rağmen tepki göstermediğinin altını çizdi. Magomedov, Rus turistlerin önemli bir kısmının bölgeye uygun hareket ettiğini, ancak bireysel olarak gelenlerin ne yapacaklarını bilmediklerini aktardı.

Dağıstan’a gelen turist sayısının geçen seneye göre yaklaşık olarak yüzde 30 artış kaydettiği bilgisi verildi.