Gürcistan’daki Ukraynalı sığınmacı sayısı artıyor

Gürcistan, Rusya’nın işgal girişimi nedeniyle Ukrayna’yı terk etmek zorunda kalan Ukraynalı sivilleri kabul etmeye devam ediyor.

Ukrayna Bağımsız Haber Ajansı’nın (UNIAN) yayımladığı yönergede Ukrayna’dan Gürcistan’a gitmek isteyen Ukraynalılardan vize talep edilmeyeceği bilgisi verildi. Yayımlanan bildiriye göre, Wizz Air hava yolu şirketi savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalılar için ücretsiz uçuşlar gerçekleştirecek. Wizz Air, Polonya’nın Ukrayna sınırlarına yakın olan Varşova, Krakow, Gdansk, Katowice ve Wroclaw şehirlerinden Gürcistan’ın Kutaisi şehrine uçuşlar gerçekleştirecek.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Gürcistan’da Ukraynalılar trenle ücretsiz olarak seyahat edebilecek. Aynı zamanda savaş mağduru Ukraynalılara ücretsiz konut da sağlanacağını belirten bakanlık, hastaneler, rehabilitasyon merkezleri, tıbbi ve psikolojik yardımların da Gürcistan devleti tarafından karşılanacağını aktardı.

Gürcistan Ulusal Turizm İdaresi’nin verdiği bilgilere göre, Ocak ayından itibaren 27 bin Ukrayna vatandaşı Gürcistan topraklarına ulaştı.